banner15

Filipinler'de Heyelan: 200 Ölü

Filipinler'de meydana gelen bir heyelan sonucu toprak altında kalan bir köyde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğinden endişe ediliyor. Kızılhaç'a göre, 200 kişi hayatını kaybetti, bin 500 kişi kayıp. Filipinler’de geçtiğimiz yıl yaşanan toprak kaymal

Filipinler'de Heyelan: 200 Ölü

Filipinler'in orta kesimlerindeki bir köyde meydana gelen toprak kaymasında en az 200 kişinin öldüğü bildirildi. Filipinler'de meydana gelen bir heyelan sonucu toprak altında bir köyde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğinden endişe ediliyor. Sabah saatleri itibarıyla ölü sayısı dört olarak açıklanmıştı. Ancak yetkililer, ülkenin güneyinde Leyte adasında Ginsahugan köyünde ölü sayısının artabileceğini söylüyor. Kızılhaç'tan yerel bir yetkili, 200 kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini, 1500 kişinin de kayıp olduğunu öne sürdü. Felaketten sağ olarak kurtulanlardan Dario Libatan, ''Bana dağ patladı gibi geldi. Çok şiddetli bir gürültü duydum, sonra herşey yıkıldı'' dedi. Libatan, ''Ayakta durabilen bir tek ev göremedim'' diye konuştu.

Heyelana Filipinlerde son haftalarda etkili olan şiddetli yağışların neden olduğu sanılıyor. Sivil savunma yetkilileri, şu ana kadar dört ceset çıkarabildiklerini, felaket bölgesine ulaşmanın çok zor olduğunu, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini söylüyor. İlk gelen haberlerde, yaklaşık 500 evin toprak altında kaldığı belirtiliyor. Toprak altında kalan binalar arasında bir de okulun bulunduğu da gelen haberler arasında. Hasar tespiti yapmak ve kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye helikopterler sevkedildi. Filipin Kızılhaçı'ndan bir yetkili, bölgede tatbikat amacıyla bulunan Amerikan askerlerinin de kurtarma çalışmalarına katılacaklarını umut ettiğini söyledi. Filipinler’de geçtiğimiz yıl yaşanan toprak kaymalarında en az 6000 kişi hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48