banner39

Filipinler'de katliam sanıklarına hükümet affı!

Mindanao Adası'nda, vali seçilmesini engellemek istedikleri aile üyelerini ve gazetecileri katleden aşiretin iki lideri hükümet tarafından aklandı

Arşiv 19.04.2010, 15:26 19.04.2010, 15:29
Filipinler'de katliam sanıklarına hükümet affı!Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler'de 2009 yılının Kasım ayında yaşanan ve ülke tarihinin en büyük siyasi katliamlarından biri olan olayın sorumlusu olduğu belirtilen aşiret lideri iki kişi hükümet kararıyla suçlamalardan kurtuldu.

Filipinler’in güneyindeki Mindanao Adası'nda, valilik seçimi için adaylığını koyan müslüman aileye mensup kişilerin ve gazetecilerin yer aldığı seçim konvoyuna düzenlenen saldırıda 57 kişi katledilmişti. Onlarca silahlı kişinin, Bluan kasabası belediye başkan yardımcısı İsmail Mangudadatu’nun adaylık başvurusu için giden kafileye düzenlediği saldırıdan, eyaleti yıllardır rakipsiz olarak idare eden Ampatuan aşireti sorumlu tutulmuştu.

Filipinler Adalet bakanlığı, 30'u gazeteci 57 kişinin can verdiği olayları planladıkları ve emrini verdikleri suçlamasıyla tutuklanan Ampatuan aşiretinin iki üyesi, eski vali Zaldy Ampatuan ve kayınbiraderini "delil eksikliği" gerekçesiyle serbest bıraktı ve haklarındaki davayı düşürdü.

Katliamın ve arkasında, Filipinler devlet başkanı Gloria Macapagal Arroyo ile siyasi ittifakı olan Ampatuan aşiretinin çıkmasının ardından suçluların cezalandırılmayacağını savunanlar bu karara büyük tepki gösterdi.

filipinlerkatliam.jpg

Katliamla ilgili olarak, tamamı Ampatuan aşireti üyesi toplam 198 zanlı gözaltında.. Filipinler Adalet Bakanlığı serbest kalan iki kişinin olay sırasında Mindanao'da olmadığının belirlendiğini savunurken, ülkenin başsavcılığı bakanlık kararına tepki gösterenler arasında yer aldı. Zanlıların şahitlerinin "güvenilir" olmadığını söyleyen başsavcılık, "katliam sırasında Ada'da olmamaları, olayı planlayanlar arasında olmadıklarını göstermez" görüşünü savundu.

Filipinler'de gazetecilere yönelik en büyük katliam olan olayla ilgili yaşanan son gelişmeler, ülkedeki gazeteciler cemiyetlerini ve insan hakları kuruluşlarını da harekete geçirdi. İki zanlının serbest kalmasının ardından bir araya gelen çok sayıda örgüt ve gazeteciler, siyah tişörtler giyerek kararı protesto etti.

Katliamda eşi ve kızkardeşiyle birlikte onlarca taraftarını kaybeden İsmail Mangudadatu ise, kararı "iğrenç" olarak niteledi.

Tutukluluk halleri devam eden ve başkent Manila'da yüksek güvenlikli bir hapishanede tutulan Ampatuan aşireti üyelerinin Ocak 2011'de mahkemeye çıkması bekleniyor.

filipinler.jpg

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?