banner15

Filipinlerde Müslüman katliamı sürüyor

Filipinler askeri, hava bombardımanları ile Müslüman yerli sivil halka ölüm saçıyor.

Filipinlerde Müslüman katliamı sürüyor

Filipinler'in güneyinde savaş uçakları Müslümanların yaşadığı bölgeleri bombaladı. Bombardımanda en az altı sivil öldü. Ölenler arasında hamile bir kadın ve üç çocuk da bulunuyor.

Filipinler ordusu, Moro İslam Kurtuluş Cephesi (MILF) savaşçılarının helikopterlere ateşi üzerine bölgenin uçak ve helikopterlerce bombalandığını söyledi.

Yerel bir yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada, helikopterlerle tekneye roket saldırısı gerçekleştiğinde sivillerin geçici bir sığınma bulmak üzere yolda olduklarını belirtti.

Musib Uy Tan, "Tekne tamamen imha oldu" diyerek sudan çıkarılan cesetler arasında 53 yaşındaki bir çiftçi ve ailesinin de bulunduğunu bildirdi. Cesedi çıkarılan aile üyelerinden 17 yaşındaki kızın hamile olduğu kaydedildi.

Saldırıda sivillerin öldüğünden haberi olmadığını söyleyen Filipinler ordusu tugay komutanı Albay Marlou Salazar, yedi MILF üyesinin öldürüldüğünü öne sürdü. Ancak ordu sözcüsü Yarbay Julieto Ando, silahlı çatışmalarda sivil kayıpların olabileceğini savundu.

Bu arada, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi (ICRC) Mindanao adasındaki mülteci kamplarında barınan yaklaşık 70 bin kişiye daha fazla gıda yardımı için bağışların artırılmasını isteyerek Ramazan'dan sonra durumun daha da belirsiz olacağı tahmininde bulundu.

Kaynak: Reuters
Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2008, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12