banner39

Filipinler'de Müslüman mahkumlar hapisten kaçtı

Mindanao adasında tutuklu direnişçiler kazdıkları 10 metre uzunluğunda ve bir metre genişliğindeki tünelden firar ettiler.

Arşiv 14.01.2009, 16:19 14.01.2009, 16:47
Filipinler'de Müslüman mahkumlar hapisten kaçtı

Filipinlerin güneyinde mahkumlar, kazdıkları tünellerden firar ettiler. Kaçan tutuklular arasında bölgenin bağımsızlığı için mücadele eden İslami direnişçilerin de olduğu bildirildi.

Bazıları Ebu Sayyaf direnişçi grubuna bağlı tutuklular kazdıkları 10 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğindeki tünelden dün firar ettiler.

Mindanao bölgesi polis şefi Bensali Jabarani, tünel girişlerinin kitap ve seccadeler konularak gizlendiğini kaydetti.

Gardiyanların firar olayını farketmesine kadar yaklaşık 12 tutuklunun firar ettiğini söyleyen Jabarani, gazetecilere, "Firar etmek için aylar süren bir hazırlık yaptıkları anlaşılıyor. Gardiyanlar farkettiğinde, çok geç kalınmıştı. Tünelden çıkarken tutuklulardan biri gardiyanlar tarafından vuruldu." dedi.

Bu yılın ilk iki haftası içinde Filipinlerde hapishanelerden beşinci firar olayı yaşandı. Önceki firar olaylarında toplam 19 tutuklunun kaçtığı belirtildi.

Geçen sene Filipinlerde hapishanelerinde gerçekleşen 28 firar olayında yaklaşık 100 tutuklu kaçtı, 2007'de ise 36 olayda 120'den fazla tutuklu firar etti.

Filipinlerde hapishanelerde firar olaylarına çok sık rastlanıyor. Binden fazla hapishanede normal standartların üzerinde mahkum tutuluyor.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?