banner39

Filipinler'de ölü sayısı 240'a yükseldi

Filipinler'i buran sel felaketinde ölenlerin sayısı hergeçen gün artıyor.

Arşiv 29.09.2009, 11:16 29.09.2009, 12:40
Filipinler'de ölü sayısı 240'a yükseldi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ketsana fırtınasının vurduğu Filipinlerde felaketin boyutları büyüyor. Sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 240'a çıktı. Filipinler, insani yardım için uluslararası topluma çağrıda bulundu. Ketsana fırtınasının bugün de Vietnam ve Çin'i vurması bekleniyor.

Filipinler'i vuran Ketsana tropik fırtınasının başkent Manila'nın da yer aldığı ülkenin kuzey kesiminde yol açtığı sel felaketinde ölenlerin sayısı 240'a yükselirken, yetkililer uluslararası yardım çağrısında bulundu.

Nüfusu 12 milyon olan başkent Manila'nın yüzde 80'i su altında.

Ulusal Afet Koordinasyon Konseyi'nden yapılan açıklamada, arama kurtarma ekiplerinin taşkın nehirlerden ve su altında kalan caddelerden cansız bedenler topladığı belirtilerek, ölü sayısının daha artmasından endişe edildiği bildirildi.

Başkent ve çevresinde yaklaşık 1.9 milyon insanın barındığı evlerin sular altında kaldığı belirtilen açıklamada, bunların 380 bininin okul, kilise ve benzeri kurum binalarına yerleştirildiği kaydedildi.

Başkanlık sarayının da afetzedelere açılacağı duyuruldu.

Hava tahmin raporlarına göre, ülkeyi cuma günü yeni bir fırtınanın vurabileceğini bildiren yetkililer, yeni bir fırtınanın sonuçlarıyla mevcut kaynaklarla baş edilemeyeceğini vurguladı, uluslararası yardım çağrısında bulundu.

CADDELERİNİ NEHİRLERE DÖNÜŞTÜĞÜ FİLİPİNLER

Savunma Bakanı Gilbert Teodoro, düzenlediği basın toplantısında, polis, asker ve gönüllülerin 12 bini aşkın insanı kurtardığını, ölü sayısının da daha fazla olmasından endişe ettiklerini kaydetti.

Yabancı hükümetlerin yardımcı olmasıyla çalışmalarını daha kolay sürdürebileceklerini söyleyen Teodoro, "temel ihtiyaçları karşılamak için en iyisini yapmaya çalışıyoruz, ancak buradaki durum çok daha ciddi" dedi.

Ketsana fırtınasının bugün güçlenip tayfuna dönüşerek, Vietnam ve Çin'in güneyini vurması bekleniyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?