banner15

Filipinler'de siyasilerden askerlere rüşvet iddiası

Filipinler'de siyasetçilerin bazı askerlere seçim sonuçlarında hile için rüşvet teklif ettiği öne sürüldü

Filipinler'de siyasilerden askerlere rüşvet iddiası


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler'de bazı siyasetçilerin, önümüzdeki hafta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında sonuçlarda hile yapmaları için askerlere rüşvet teklif ettiği hakkındaki raporlar üzerine ordu soruşturma başlattı.

Filipinler genelkurmay başkanı General Delfin Bangit, herhangi bir siyasi faaliyete katıldıkları belirlenen askerlere karşı "sert yaptırımlar" uygulanacağını açıkladı.
Reuters, naşkent Manila'da üç bin askerin de hazır bulunduğu ana askeri üste konuşan Bangit'in, "Herhangi bir aday veya siyasi parti tarafından, seçim sonuçlarını etkilemek için bazı askerlere rüşvet teklif edildiği iddialarını araştırıyoruz" dediğini aktardı.

Geçen hafta, Savunma Bakanı Norberto Gonzales 10 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hile olabileceğini, çünkü bazı adayların seçim görevlileri ve askerlere rüşvet teklif ettiğini söylemişti.

Gonzales'in bu açıklaması, Filipinler muhalefet milletvekili Benigno "Noynoy" Aquino'nun, 10 Mayıs seçimlerinin "şiddet ve yolsuzluk nedeniyle" başarısız olmasından endişeli generallerle "muhtemel senaryoları tartışmak için" bir toplantı yaptığını söylemesinden bir gün sonra geldi.

General Bangit, kendisinin kişisel olarak bir bilgisi olmadığını ancak iddialar üzerine soruşturma başlatılması emrini verdiğini söyledi, " hiçbir şekilde hileye izin vermeyeceğiz" dedi.

2004 yılındaki seçimlerde de, bazı generallerin güneydeki oyları manipüle ederek Filipinler Cumhurbaşkanı Gloria Macapagal Arroyo'nun kazanmasını sağladığı iddia edilmişti.

Arroyo aleyhine yolsuzluk ve seçim dolandırıcılığı suçlamalarıyla dört defa Meclis soruşturması açıldı, ancak bu görevden alma girişimleri sonuçsuz kaldı.

Filipinler'de, özellikle müslümanların yaşadığı ve bağımsızlık mücadelesinin sürdüğü güneydeki eyaletlerde seçim sandıklarının başında askerler görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 19:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35