banner39

Filipinler'deki felakette ölü sayısı 284 oldu

Filipinler'deki sel felaketinde ölü ve kayıp sayısı 284'e yükseldi

Arşiv 29.09.2009, 17:55 29.09.2009, 17:55
Filipinler'deki felakette ölü sayısı 284 oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler'i vuran tropik Ondoy (uluslararası adı Ketsana) fırtınasının neden olduğu sel felaketinde resmi rakamlara göre ölü ve kayıp sayısının toplam 284'e yükseldiği bildirildi. Vietnam'a doğu ilerleyen Ondoy kasırgasının ise bu ülkede 23 can aldığı ve 170 bin kişinin bölgeden tahliye edildiği belirtildi.

Filipinler'in başkenti Manila ve çevresi bölgelerde büyük felakete yol açan Ondoy kasırgasının Güney Çin Denizi bölgesinde güç kazandığı ve Vietnam'ı da vurdu. Kasırganın Vietnam'da 23 kişinin ölümüne yol açtığı açıklandı. Vietnam'da kasırganın ilerlediği bölgelerden ise toplam 170 bin kişinin tahliye edildiği kaydedildi. Vietnam'dan batıya Laos'a doğru ilerleyen fırtınanın zayıfladığı ifade ediliyor.

Filipinler makamları ise Pasifik'te meydana gelen daha iki fırtınanın bölgedeki kurtarma ve yardım çalışmalarını güçleştirdiğini kaydetti. Filipinler Ulusal Felaket Koordinasyonu Konseyi (NDCC) tarafından yapılan açıklamada, Manila ve çevresindeki bölgelerde yaklaşık 1,9 milyon kişinin evinin sel bastığı aktarıldı. Ayrıca yaklaşık 380 bin kişini de okul, kilise ve diğer sığınma yerlerinde kaldığı ifade edildi. NDCC resmi rakamlara göre ölü sayısının 246'ya ve kayıp sayısının da 38'e yükseldiğini bildirdi.

Ülkede son 40 yılda görülen en büyük sel felaketinin söz konusu olduğu belirtildi. Nüfusu 12 milyon olan başkent Manila'nın büyük bölümü, fırtınanın ardından 9 saat süren yağışlar nedeniyle su altında kalmıştı. Manila ile fırtınanın etkilediği 25 kent, acil durumlar için ayrılan fonların yardım ve kurtarma çalışmalarında kullanılmasına olanak sağlanması amacıyla afet bölgesi ilan edilmişti.banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?