banner15

Filipinli müslümanlar yeniden masaya oturuyor

Filipinler'de hükümet yetkilileriyle ülkedeki en büyük Müslüman direniş hareketi Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasındaki müzakereler yeniden başladı.

Filipinli müslümanlar yeniden masaya oturuyor

MILF sözcüsü Eid Kabalu, 30 yıldan fazla bir zamandır süregelen anlaşmazlığa çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelerin bugün Malezya'da başladığını, görüşmelerde barışın önündeki en büyük engel olarak gördükleri ''atalardan kalma topraklar sorununun'' öncelikli olarak ele alınacağını belirtti. 

Sözcü, bu sorunu çözdükten sonra nihai barışa doğru ilerleyeceklerini kaydederken, müzakerelerin yeri ya da takvimi konusunda ayrıntı vermekten kaçındı. Görüşmelerde Filipinler tarafını Devlet Başkanı Gloria Arroyo'nun baş müzakerecisi Jesus Dureza, ayrılıkçıları MILF başkan yardımcısı Mohakher İkbal'in temsil ettiği belirtiliyor. 

12 bin kadar üyesi bulunduğunu açıklayan MILF, 1978'den bu yana çoğunluğu Müslüman olan Mindanao adasının bağımsızlığı için mücadele ediyor. Filipinler nüfusunun çoğunluğunu ise Katolikler oluşturuyor. Yaklaşık 2 yıldır yavaş da olsa ilerleyen barış görüşmeleri, Mayıs 2005'te MILF'in, kendi denetimlerinde bulunan bölgelere sızmış radikal dincilerin yakalanmasında Manila yönetimine yardım sözü vermesinin ardından canlılık kazanmıştı. MILF ayrıca, Mindanao için bağımsız bir İslam devleti isteğinden de vazgeçmeye hazır olduğunu açıklamıştı. Filipinli Müslümanlar anlamına gelen ''Moro''ların ayaklanması 4 asır öncesine dayanıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48