banner39

Filistin barış toplantısı başladı

El Fetih ve Hamas arasında çatışmaların sona erdirilmesi maksadıyla Mekke'de düzenlenen zirve toplantısı başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin barış toplantısı başladı

Filistin'de kalıcı bir ateşkes sağlanması, milli birlik hükümeti kurulması ve Mescid-i Aksa alanına sinagog yapılmasının önüne geçilmesi gibi konuların öncelikli gündemi oluşturduğu toplantıda ilk sözü Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas aldı. Abbas, burada alacakları kararlarla Filistin halkını memnun etmeleri gerektiğini belirterek "Biz buraya anlaşmaya geldik.

Sorunların çözümüne beraberce çare bulacağız. Buradan anlaşma çıkması Filistin halkının yararına olduğu için biz de halkın yararına olacak gelişmeleri gözetiyoruz" dedi.

Hamas'ın Suriye'deki Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ise ateşkes yapılmadan Mekke'den ayrılmayacaklarını ısrarla belirterek şöyle konuştu: "Filistin ateşkesi bekliyor. Buna mecburuz. İç huzura mecburuz. Burada anlaşmaya varmadan gitmeyeceğiz. Ayrıca hükümet kurma çalışmalarını da görüşüyoruz. Sonuca gideceğiz. Görüş birliği için azami çaba sarfediyoruz"

Filistin Başbakanı İsmail Haniye ise konuşmasında milli birlik hükümeti kurulması ve Gazze'de devam eden çatışmalara değindi. Haniye, ayrıca İsrail'e uyarıda bulunarak Mescid-i Aksa alanına sinagog yapılmasının çok kötü sonuçları olacağına işaret etti. Haniye, Mescid-i Aksa'nın sadece Filistinliler için değil tüm Müslümanlar için önemli olduğunu belirterek "Tüm Müslüman ve Arap dünyası Mescid-i Aksa'yı korumalı. Mescid-i Aksa'yı korumak herkesin görevidir" dedi.

Öğle namazından sonra başlayan toplantıya, Hamas ile El Fetih'den çok sayıda yönetici katıldı. Toplantının önemli gündem maddelerinden birinin de Hamas ve İslami Cihad'ın Filistin Kurtuluş Örgütü çatısı altında yer alması olduğu belirtildi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?