banner39

Filistin devletinin kurulması konuşulabilir

Ehud Olmert’in, Abbas'la yapacağı görüşmede, kurulacak bir Filistin devletinin yasal, ekonomik ve yönetim yapılarını ele almaya hazır olduğunu söylediği bildirildi.

Arşiv 13.04.2007, 14:01 13.04.2007, 14:01
Filistin devletinin kurulması konuşulabilir

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in, pazar günü Filistin lideri Mahmud Abbas ile yapacağı görüşmede kurulacak bir Filistin devletinin yasal, ekonomik ve yönetim yapılarını ele almaya başlamaya hazır olduğu bildirildi.

İsrail Başbakanlık bürosundan yapılan açıklamada, Olmert’in pazar günü Abbas ile Kudüs’te planlanan görüşmesinde, önde gelen nihai statü konularından üçü olan, kurulacak Filistin devletinin sınırları, Kudüs’ün statüsü ve Filistinli mülteciler konularının ise gündemde yer almayacağı kaydedildi.

Bu arada, İsrailli ve Filistinli yetkililer, Olmert ile Abbas görüşmesinin gelecekte kurulacak Filistin devletine ilişkin genel bir görüşme olacağı ve büyük bir ilerleme kaydedilmesinin beklenmediği yorumunu yapıyorlar.

Filistinli yetkili Saib Erakat, iki liderin pazar günkü görüşmede "siyasi ufku" ele alacaklarını belirterek, bu görüşmenin iki haftada bir yapılmasını planlanan toplantıların ilki olacağına dikkat çekti.

İsrail Başbakanlık yetkililerinden David Baker da pazar günkü görüşmenin gelecekteki Filistin devletinin oluşumuna ilişkin ancak güvenlik ve insani konular ağırlıklı olacağını söyledi.

Öte yandan Olmert’in görüşmede, Haziran 2006’dan bu yana Filistinli militanların elinde rehin bulunan İsrailli asker konusunu gündeme getirmesinin de beklendiği bildiriliyor.

Abbas ile Olmert, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın geçen ayki bölge ziyareti sırasında iki haftada bir bir araya gelinmesi konusunda varılan anlaşmanın ardından ilk kez pazar günü görüşme yapacaklar. İki lider en son 11 Martta yine Kudüs’te bir araya gelmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?