Filistin dolaylı görüşmelerin başladığını duyurdu

Filistinli başmüzakereci Saeb Erakat, İsrail'le dolaylı müzakerelere başladıklarını açıkladı. Arabuluculuğu ABD temsilcisi Mitchell yapacak

Filistin dolaylı görüşmelerin başladığını duyurdu

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat, İsrail ile Filistinliler arasında yaklaşık birbuçuk yıldır kesilmiş bulunan barış görüşmelerinin, "yakınlaşma" adı altında yeniden başladığını ilan etti.

Erekat'ın açıklaması, iki taraf arasında dolaylı barış görüşmelerini başlatmak üzere, geçen salı akşamından beri bölgede temaslarda bulunan ABD Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell'in, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Ramallah'ta bugün yaptığı görüşmenin ardından geldi.

Abbas ile Mitchell arasındaki toplantının ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Erekat, "Yakınlaşma görüşmelerinin başladığını bugün resmen ilan edebilirim" diye konuştu.

Amerikalı arabulucu, böylece önümüzdeki 4 ay süreyle taraflar arasında mekik diplomasisi yoluyla görüşmelerde bulunacak, taraflar arasındaki görüş farklılıklarını gidermeye çalışacak.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, bugünkü Bakanlar Kurulu'nda, dolaylı görüşmelerin bir barışa götürmeyeceğini, taraflar arasında barış için bir an önce doğrudan müzakerelere geçilmesi gerektiğini belirtmişti.

İsrail ile Filistinliler arasında, Filistin devletinin kurulmasını hedefleyen barış görüşmeleri, İsrail'in 2008 yılı sonunda Gazze'ye düzenlediği saldırılar nedeniyle kesilmişti.

Dökme Kurşun Operasyonu adı verilen bu saldırılarda Gazze'de 1400 dolayında Filistinli hayatını kaybetmiş, 5 bine yakın kişi yaralanmış, bölgede birçok ev yıkılmış ya da hasar görmüştü.

HAMAS TEPKİLİ

Öte yandan, Hamas FKÖ'ye bu görüşmeleri reddetme çağrısı yapıyor.

Hamas'tan yapılan açıklamada "FKÖ yönetimini düşmanla görüşmelere yeniden başlayıp, İsrail işgalinin halkımıza yönelik işlediği suçların üstünü örtmemeleri konusunda uyarıyoruz" denildi.

Bu arada Haaretz gazetesi, Obama yönetiminin, İsrail ve Filistin tarafları doğrudan müzakerelere geçmeden Orta Doğu konusunda bir barış planı ortaya koymayacaklarını söylediğini duyurdu.

Gazetenin haberinde, Amerikalı üst düzey yetkililerin Filistinli muhataplarına, "Washington'un bir an önce doğrudan müzakerelere başlanması gerektiğine inandığını" söyledikleri belirtildi.

Buna göre Obama'nın Abbas'a, nihai statü konularını da ele alan, gerçek ve sürekli doğrudan müzakereler başlamadan, arabuluculukla ilgili öneriler veya bir Orta Doğu barış planı ortaya koymayacaklarını söylediği ifade ediliyor.

İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU: DOĞRUDAN MÜZAKERELER OLMADAN BARIŞ OLMAZ

İsrail Başbakanı Netanyahu ise, "uzak mesafeden barış olmaz" diyerek, Filistinlilerle başlaması beklenen dolaylı görüşmelerin tarafları doğrudan görüşmelere götürmesi gerektiğini söyledi.

Netanyahu, bugünkü olağan Bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada,
görüşmelerin önkoşulsuz yapılması üzerinde durduklarını, ayrıca yakınlaşma görüşmelerinin en kısa zamanda doğrudan görüşmelere götürmesi gerektiğini belirttiklerini söyledi.

Netanyahu, şöyle devam etti:

"Biz böyle yakın iki komşu iken barış, uzak mesafeden (görüşmelerle) veya uzaktan kumanda ile yapılmaz. İsrail'in ve Filistinlilerin geleceği için kritik önemdeki bu anlaşmalar, aynı odada oturup müzakere etmeden bir sonuca varmaz. Barış ve güvenliği sağlayalim ki, nesiller boyu Filistinliler ile yan yana birlikte yaşayabilelim."

Kabine toplantısında İşçi Partisi'nden Sosyal Güvenlik Bakanı İzak Herzog da, "Bana göre, kilit konularla ilgili görüşmeler hemen şimdi başlayabilir" dedi. Herzog, görüşmelerin kolay olmayacağını da vurguladı.

Yine İşçi Partili bakanlardan Avişay Braverman, kilit konuların üzerine cesaretle gitmek gerektiğini söyledi.

Görüşmelerin bir iki yerleşim veya bina üzerinde odaklanmaması gerektiğini ifade eden Braverman, İsrail'in izole edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, "iki halk için, iki devletli çözüm konusunda ileriye doğru hamlede başarısız olunması durumunda, bu izolasyonun İsrail'i önemli ölçüde zayıflatacağını" belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 07:33
banner53
YORUM EKLE

banner39