Filistin gemisi Antalya'da bekliyor-FOTO

Filistin'e insani yardım malzemesi götürecek olan Mavi Marmara gemisi, Antalya'ya ulaştı.

Filistin gemisi Antalya'da bekliyor-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin’e yardım ve insani hizmet götürmek için İstanbul'dan yola çıkan Mavi Marmara gemisi, Antalya’ya vardı. Gemi Yeni Liman’da bekliyor. Yunanistan, İngiltere ve İrlanda’dan gelen gemilerin gecikmesi sebebiyle yolcular, iki günü daha Antalya’da geçirecekler. Bütün gemiler uluslar arası sularda birleştikten sonra Gazze’ye doğru yola çıkacaklar.

ihh.20100525141755.jpg

Bu arada Filistin’e gidecek yolcular, Antalya Kepez Kapalı spor salonunda bekliyor. Dün akşam Kepez Kapalı spor salonunda toplanan aktvistler son durumu değerlendirdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, hareketteki aktivistlere bir bilgilendirme konuşması yaptı.

Yıldırım, İsrail’in gemilerin direkt Gazze limanına girişini engellemek için çeşitli tekliflerde bulunduğunu belirtti. Yıldırım, “İsrail bize yardımları Askalon limanına götürmemizi ve yardımları kendilerinin Gazze’ye ulaştıracağını söylüyor. Biz de Gazze’ye yardım ediyoruz diyorlar. Ancak orada çocukları öldüren, Gazze’yi yerle bir eden siz değilmiydiniz. Bugün de Mısır ile İsrail görüşmüşler. Bizim Askalon’u kabul etmediğimizi öğrendiklerinde şimdi de bize Mısır’ın Ariş limanına gelin diyorlar. Ancak bizim hedefimiz Gazze’ye direkt ulaşmaktır” dedi.

ihh2.20100525141805.jpg

Biz Filistin halkını savunuyoruz

Yıldırım şöyle devam etti: “Gemiler yola çıktığında İsrail bizi suçlayacak ve diyecek ki, Gemiler Hamas için geliyor. Hayır, biz çocuklar kadınlar, yaşlılar için gidiyoruz. Mazlum insanları savunmak için Filistin’e gidiyoruz. Hamas olsun Filistin’deki diğer siyasi ve sivil toplum örgütleri olsun onlar kendi mücadelelerini yürütüyor. Biz dini, dili ve ırkı sorulmayan mazlumlar için yola çıkıyoruz. Bu konvoyda 50 ülkeden insanlar var, Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar var. Hepsi insanlığın onuru için bir araya geldiler. Hepsi vicdan sahibi insanlar. Ne mutlu ki biz onlarla birlikteyiz.”

yildirim-ihh.jpg

FARKLI ÜLKELERDEN 25 MİLLETVEKİLİ DE GEMİDE OLACAK

Toplam 9 gemiden oluşan Yardım Filosuna, yüzlerce insan hakları savunucusunun yanı sıra birçok yazar ve milletvekili de katılıyor. Gazze Filosuna, Kuveyt’ten 1, Cezayir’den 10, Ürdün’den 1, Yemen’den 3, Bahreyn’den 1, Fas’tan 1, Mısır’dan 2, İrlanda’dan 3 olmak toplam 25 milletvekili katılacak..

FİLİSTİN’İN YARALARI SARILACAK

namaz-ihh.jpg

Gazze isimli yük gemisinde 2 bin 104 ton çimento, 600 ton inşaat demiri, 50 ton kalekim taşıyor.

Defne yük gemisinde ise 150 ton demir, her çeşitten olmak üzere 98 adet jeneratör, 50 adet prefabrik ev, 16 adet kombine oyun parkı ve tıbbi malzemeler bulunuyor. Tıbbi malzemeler şu şekilde: Ultrason cihazları, röntgen cihazları, hasta yatakları, diş üniteleri, eco dobler, tekerlekli sandalyeler, akülü arabalar, sedyeler, dambülatör, sterilizatör, mamografi cihazı, mikroskoplar, dializ makinaları, radyoloji ekranları, koltuk değnekleri, KBB üniteleri, ameliyat masası, jinekolog masası vb.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 14:18
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan yılmaz/alanya
hasan yılmaz/alanya - 11 yıl Önce

inşallah sağ selamet varırsınız ve bu emanetleri ordaki muhtaçlara ulaştırır israilin de dünyadaki inadını zulmünü kırarsınız allah her birinizden razı olsun işinizi gücünüzü bıraktınız antalyada tam sezon zamanırabbim geride bıraktığınız işi bereketlendirsin inşl.

banner39