banner39

Filistin Genel seçimleri Ertelendi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 17 Temmuz`da yapılması planlanan genel seçimlerin erteleneceğini açıkladı. Seçimlere güçlü bir şekilde hazırlanan Hamas ise erteleme kararını kınadı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin Genel seçimleri Ertelendi

Mahmud Abbas, seçim yasasıyla ilgili reformlar üzerine yapılan tartışmaların çözülebilmesi için, 17 Temmuz`da yapılması planlanan seçimleri ertelemeye karar verdiğini söyledi. Abbas, seçimin yeni tarihinin daha sonra duyurulacağını kaydetti

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas`ın genel seçimin ertelendiğini açıklamasının ardından, Hamas erteleme kararını kınadı.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri, erteleme kararını kabul etmediklerini, kararın kendilerinin fikri alınmadan verildiğini söyledi. Ebu Zühri, ``Bu kararı, Filistin`in koşullarının ve tüm ulusal anlaşmalarının ihlali olarak görüyoruz`` dedi. Hamas seçimlerin El Fetih'in eline güçlendirmek için ertelendiğini kaydetti.

Öte yandan İslami Cihad`ın Gazze`deki lideri Nafiz Azzam, Filistinlilere ulusal birliği korumaları çağrısı yaparak, ``Erteleme kararının demokrasi sürecine zarar vermemesini umuyoruz`` dedi.

Yeni seçim yasası, Abbas ile parlamento arasında, seçimlere kaç adayın katılacağı konusunda çıkan anlaşmazlık nedeniyle bekletiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?