banner15

Filistin Genel seçimleri Ertelendi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 17 Temmuz`da yapılması planlanan genel seçimlerin erteleneceğini açıkladı. Seçimlere güçlü bir şekilde hazırlanan Hamas ise erteleme kararını kınadı

Filistin Genel seçimleri Ertelendi

Mahmud Abbas, seçim yasasıyla ilgili reformlar üzerine yapılan tartışmaların çözülebilmesi için, 17 Temmuz`da yapılması planlanan seçimleri ertelemeye karar verdiğini söyledi. Abbas, seçimin yeni tarihinin daha sonra duyurulacağını kaydetti

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas`ın genel seçimin ertelendiğini açıklamasının ardından, Hamas erteleme kararını kınadı.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri, erteleme kararını kabul etmediklerini, kararın kendilerinin fikri alınmadan verildiğini söyledi. Ebu Zühri, ``Bu kararı, Filistin`in koşullarının ve tüm ulusal anlaşmalarının ihlali olarak görüyoruz`` dedi. Hamas seçimlerin El Fetih'in eline güçlendirmek için ertelendiğini kaydetti.

Öte yandan İslami Cihad`ın Gazze`deki lideri Nafiz Azzam, Filistinlilere ulusal birliği korumaları çağrısı yaparak, ``Erteleme kararının demokrasi sürecine zarar vermemesini umuyoruz`` dedi.

Yeni seçim yasası, Abbas ile parlamento arasında, seçimlere kaç adayın katılacağı konusunda çıkan anlaşmazlık nedeniyle bekletiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48