banner39

Filistin Konvoyu Konya'ya ulaştı / FOTO

6 Aralık'ta Londra'dan yola çıkan Filistin Konvoyu Konya'ya geldi.

Arşiv 18.12.2009, 13:37 18.12.2009, 14:51
Filistin Konvoyu Konya'ya ulaştı / FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin halkına destek vermek amacıyla İngiltere'den yola çıkan ve Fransa, İtalya, Yunanistan'ı geçerek Türkiye'ye ulaşan ''Filistin'e Yol Açık'' uluslararası konvoyu, Konya'ya geldi.


Ankara'dan akşam saatlerinde hareket eden ve ''Gazze'ye Özgürlük Konvoyu'' olarak da nitelendirilen konvoydaki gönüllüler, geceyi Selçuklu Spor Salonu'nda geçirdi.


Arasında ambulansların da yer aldığı yaklaşık 200 araçlık konvoy, sabah saatlerinde merkez Selçuklu ilçesi Uğurlu Oto Pazarı'na geçti. Arapça-Türkçe yazılı pankartlar ve Filistin bayrakları ile karşılanan konvoydaki gönüllülere Konya'dan katılanlar oldu.İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, burada kalabalığa hitap ederek, İHH'nın dünyanın her yerinde yardıma muhtaç insanların yaralarını sardığını söyledi.

Filistin'in açık cezaevi olduğunu belirten Yıldırım, ''Filistin kanarsa siz de kanarsınız. Filistin'de zulüm var. Filistin'de bir çocuk ağlarsa dünya titrer. Türkiye şu ana kadar bir savaş görmedi, ama biz Bosna'da, Filistin'de bu savaşları gördük. Yetim kalan çocukların acılarına şahit olduk'' dedi.


Saadet Partisi Konya İl Başkanı Veli Tolu, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Latif Selvi'nin de katıldığı karşılama töreninde içlerinde İngiliz, Belçikalı ve Fransızların da bulunduğu kalabalık sık sık tekbir getirdi.

Konuşmaların ardından konvoydakiler için dua edildi.

Londra'dan 6 Aralıkta hareket eden konvoy, Fransa, İtalya, Yunanistan'dan geçerek Edirne'den Türkiye giriş yaptı. Adana ve Gaziantep üzerinden Suriye'ye geçiş yapacak konvoyun Ürdün, Mısır üzerinden 27 Aralıkta Gazze'ye ulaşması hedefleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?