banner39

Filistin Oteline Bombalı Saldırı: 19 ölü

Irak'ta bütün güvenlik önlemlerine rağmen başkent Bağdat'ın merkezinde dün yabancı gazetecilerin kaldığı Filistin ve Sharaton oteline bomba yüklü 3 araçlarla saldırı düzenlendi. Irak polisi saldırılarda 19 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin de yara

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin Oteline Bombalı Saldırı: 19 ölü

Irak'ta referandumun ardından başlayan sessizlik, Bağdat'ın merkezindeki Filistin ve Sheraton otellerinin vurulmasıyla bir kez daha bozuldu. Dün akşam İftar saatine dakikalar kala bomba yüklü üç araç, Filistin otelinin önünde ard arda havaya uçtu. Yabancı gazeteciler ve işadamlarının kaldığı otellerde ağır hasar oluşurken 3'ü yabancı gazeteci 19 kişi hayatını kaybetti. Saldırılarda onlarca kişinin de yaralandığı ifade edildi. Toz bulutunun etrafı kapladığı otellerde hasar özellikle 19 katlı otelin güney tarafındaki odalarda meydana geldi.  
Filistins ve Sheraton otelleri 9 Nisan 2003'te ABD askerlerinin Bağdat'a girdiği ve Saddam Hüseyin'in heykelini yıktıkları Firdevs Meydanı'nın hemen yanında bulunuyor. İftar vaktinden hemen önce meydana gelen patlamaların ardından, bölgede çatışmaların olduğu ve silah seslerinin duyulduğu ifade edildi. Firdevs meydanı, Bağdat'ın Amerikan askerleri tarafından işgali sırasında Saddam Hüseyin heykelinin yıkılışının dünya televizyonlarından naklen aktarıldığı yer. Sheraton ve Filistin otelleri, yabancı gazeteciler ve işadamlarıyla taşaron firmalarda çalışanların kaldığı yer olarak biliniyor.  
 
Filistin oteli daha önce de vurulmuştu
 
 
Bağdat'ta yabancı gazetecilerin büro olarak ta kullandıkları Filistin oteli Irak savaşı sırasında da ABD askerleri tarafından bombalanmıştı. 8 Nisan 2003'te gerçekleşen saldırıda Reuters için çalışan Ukraynalı foto muhabiri Taras Protsyuk ile Telecinco televizyonu için çalışan İspanyol kameraman Jose Couso hayatını kaybetmiş, 3 gazeteci de yaralanmıştı.   
ABD ve İngiltere'nin Irak'ı işgalinin ardından bugüne kadar toplam 12 gazeteci görev başında hayatını kaybetmişti.

Faslı 2 elçilik görevlisi kayboldu

Fas Dışişleri Bakanlığı, Fas'ın Bağdat Büyükelçiliği'nde çalışan 2 elçilik görevlisinin kaybolduğunu bildirdi. Fas Dışişleri Bakanlığı, Fas'ın Bağdat Büyükelçiliği'nde çalışan 2 elçilik görevlisinden haber alınamadığını açıkladı. Faslı yetkililer, elçilik görevlilerinin Amman-Bağdat arasında ki bir karayolunda kaybolduklarını açıkladı.

Bugüne kadar çoğu Iraklı 72 gazeteci öldürüldü

Savaşın başından beri 72 basın çalışanının öldürüldüğünü hatırlatan RSF, sadece 2005 yılı içerisinde 25'inin can verdiğini açıkladı. RSF, 22 Mart 2003'te kaybolan ITV News muhabiri Frédéric Nérac'tan ve Alman "Suedostmedia" televizyonu kameramanı Isam Hadi Muhsin Al-Shumary'den 15 Ağustos 2004'ten beri haber alınamadığını duyurdu. 
 

banner53
Yorumlar (0)
11
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?