banner39

Filistin Parlamentosu yurtdışında şube açacak

Hamas, İsrail ablukasını Filistin Parlamentosu'nun dış ofislerini Arap ülkelerinde açarak aşmaya çalışacak.

Arşiv 29.09.2009, 17:32 29.09.2009, 17:32
Filistin Parlamentosu yurtdışında şube açacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünya ile irtibatı kesilmeye çalışılan Hamas, farklı bir yöntemle İsrail ablukasını kırmaya hazırlanıyor. Hamas liderleri, Filistin Parlamentosu'nun şubelerini Arap ülkelerinde açarak bu ülkelere gidebilmeyi hedefliyor.

Hamas'ın önde gelenleri önerini halen tartışıldığını söylerken, Hamas üyesi vekil Mervan Ebu Ras'ın, Şam'da Filistin Parlamentosu'nun bir şubesini açmak üzere Gazze'den ayrıldığı iddia edildi. Çin Haber Ajansı Xinhua'ya konuşan Hamas üyesi vekil İsmail El-Aşkar, böyle bir adımın ablukanın kaldırılması yolunda yardımcı olacağını söyledi.

Filistin Parlamentosu Başkan Vekili Ahmed Bahar da parlamentonun dış ofislerinin bütün Arap ülkelerinde açılacağını doğruladı. Bahar, ilk ofislerin Mısır ve Suriye'de açılacağını kaydederek, asıl amacın dünya ve Arap parlamentoları ile ilişkiye geçebilmek olduğunu ifade etti.

Siyasi uzmanlar Filistin Parlamentosu'nun dış ofislerinin açılmasının Hamas ile Fetih arasındaki siyasi ayrışmayı arttıracağını ve Mısır'ın bu iki grubu uzlaştırma çabalarını baltalayacağını söylediler.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?