banner15

Filistin Sanayi Bölgesi Türkiye’ye Devrediliyor

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İsrail'in ağustos ayında çekildiği Gazze'nin kuzeyinde bulunan Erez Sanayi Bölgesi'nin yönetiminin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) devredilmesiyle ilgili Türkiye, İsrail ve Filistin arasındaki mutabaka

Filistin Sanayi Bölgesi Türkiye’ye Devrediliyor


Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte İsrail ve Filistin’e giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Filistinli meslektaşı Nasır el-Kidva ve Silvan Şalom ile iki ayrı mutabakat muhtırası imzalıyor. İmza törenleri Ramallah ve Kudüs’te ayrı ayrı gerçekleşiyor.

Türkiye ile Filistin arasında, 470 dönümlük bölgenin kiralanması ve işletilmesine ilişkin mutabakat muhtırası dün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Filistin Dışişleri Bakanı Nasır el Kidva tarafından imzalandı. Gül, projenin hayata geçmesi için ikinci imzayı bugün Kudüs’te İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalomla birlikte atacak.

Bakan Gül, Filistin Ulusal Yönetimi Başbakanlık Binası'nda, Filistin Ulusal Yönetimi Dışişleri Bakanı Nasır el-Kıdva ile bir araya geldi. Burada Erez sanayi bölgesi projesi için Türkiye ile Filistin arasında mutabakat zaptına imza atan Gül, törenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ziyaretinin amacının, Filistin serbest sanayi bölgesinin faaliyete geçirilmesiyle ilgili imzaları atmak ve resmi işleri tamamlamak olduğunu belirtti. Gül, Filistin halkının ekonomik olarak da kendi ayakları üzerinde durması ve kendi sosyal problemlerini çözebilmesinin çok önemli olduğunu bildirdi.

Erez mi Filistin Serbest Sanayi Bölgesi mi?

Filistin ve İsrail tarafları Gazze’nin kuzeyinde yer alan sanayi bölgesinin adı konusunda anlaşmazlığa düştü. Türk tarafı arayı bulmaya çalışıyor. Filistinliler, sanayi bölgesinin 1967 yılında bölgeyi işgal eden İsrailli subayın adıyla, “Erez” biçiminde anılmasına karşı çıkıyor ve bölgeyi “Filistin Serbest Sanayi Bölgesi” olarak anıyor. Filistin’den gelen bu talebe olumlu bakan TOBB, yeni ama akılda kalan bir isim konulmasından yana. TOBB, “Filistin Serbest Sanayi Bölgesi”nden ziyade, uluslararası ticaret çevrelerinin de kabul edebileceği, kısa bir isim arayışında. İsrail, sanayi bölgesini, ismi değişse de, “Erez” olarak telaffuz edecek.

Gül: Kudüs Tüm Müslümanların Meselesidir

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Erez Sanayi bölgesinin yeniden canlandırılması projesi çerçevesinde Filistin'e geldi. Gül, dün Filistin yönetiminin merkezi Ramallah’ta Başbakan Ahmed Kurey ve Filistinli meslektaşı Kidva ile ayrı ayrı görüştü. Dışişleri Bakanı Gül, atılan imzaların ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın sadece Filistinlilerin değil tüm Müslümanların meselesi olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, daha sonra beraberindeki heyetle Mescidi Aksa’yı ziyaret etti.

Gül, ''Biraz önce, sizin de huzurunuzda bu protokolleri imzaladık. Yarın da İsrail tarafında imzalayacağız ve en kısa sürede Filistin serbest sanayi bölgesinin inşaatına başlayacağız'' dedi. Siyasi süreç devam ederken, ekonomik ve sosyal içerikli meselelerin de bulunduğunun altını çizen Gül, şöyle konuştu:

''Türkiye, kuvvetli bir şekilde, başından beri Filistin'in en yakın dostu olmuştur. Filistinlilerin haklı davalarında daima yanlarında olmuştur. Siyasi konularda Filistin'in kendi toprakları üzerinde kendi devletini kurmaya verilen destek devam ederken, ekonomik olarak da Filistin halkının kendi ayakları üzerinde durması ve kendi sosyal problemlerini çözebilmesi çok önemlidir. Bugün Sayın Bakan ile beraber imzaladığımız bu protokol aslında buna yöneliktir. İnanıyorum ki kısa sürede bunun adımları fiilen de atılacaktır ve Gazze bölgesinde binlerce insana iş imkânı yaratan ve milyonlarca dolarlık ihracat yapabilen büyük bir endüstri bölgesi ortaya çıkacaktır.''

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48