banner39

Filistin tüm şartları kabul etmeli

İsrail Başbakanı, tüm Filistin yönetimlerinin dörtler grubunun şartlarına uymak zorunda olduğunu bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin tüm şartları kabul etmeli

İngiltere Dışişleri Bakanı ile görüşen İsrail Başbakanı Olmert, tüm Filistin yönetimlerinin dörtler grubunun şartlarına uymak zorunda olduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert "Dörtler Grubu"nun geçtiğimiz hafta aldığı, Filistin Yönetimi hükümetini, İsrail'i tanımak, geçmiş anlaşmaların geçerliliğini kabul etmek, terörizmi durdurmak ve şiddeti desteklemeye son vermek yükümlülüğü altına sokan üç ilkeyi yeniden hatırlatan kararının önemini vurgulayarak, "tüm Filistin Yönetimi hükümetlerinin bu şartları yerine getirmek zorunda" olduklarını belirtti. Olmert, İsrail'e resmi bir ziyarette bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett ile görüştü. Görüşmede başta Filistin sorunu olmak üzere, Lübnan, Suriye ve İran konuları ele alındı.

İngiltere Dışişleri Bakanı da Filistin konusunda, İsrail'in ılımlı tutumunu sürdürmesinden hükümetinin duyduğu hoşnutluğu dile getirdi. İngiliz bakan ayrıca, İsrail'in Filistin Yönetimi topraklarında, geçiş noktalarında insan ve malzeme geçişiyle ilgili önlemlerin yumuşatılması yolunda attığı adımları takdir ettiğini de kaydetti.

İran konusuyla ilgili olarak Başbakan Olmert, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'a karşı yaptırımlar içeren 1737 sayılı kararının önemine vurgu yaptı. Olmert, İran'ın henüz nükleer yetenek kazanmış olmadığına işaret ederek, bu olasılığın dünya uluslarının uygulayacağı, Birleşmiş Milletler'ce benimsenen yaptırımlardan bağımsız olarak alacakları da dahil olmak üzere, bir dizi etkili yaptırımlarla önlenebileceğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Beckett de İran'ı nükleer hedeflerine ulaşmaktan alıkoyacak yaptırımların önemine katıldığını kaydetti. İki lider, İran'ın nükleer yetenek kazanmasını şiddet kullanmadan önleyebilmenin hala mümkün olduğu konusunda görüş birliği içinde bulunduklarını kaydettiler.

Olmert ve Beckett, Lübnan konusunda da BM Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararının tüm yükümlülükleri ve 1701 sayılı kararla ilgili ihlal sorunlarını da ele aldı. Olmert ve Beckett ayrıca, Suriye tarafından desteklenen Hizbullah'ın, Güney Lübnan'da silah kaçakçılığı teşebbüslerini devam ettirdiğini ileri sürdüler. Olmert, kendisinin Suriye ile barış konusunda çok ilgili olduğunu, ancak mevcut Suriye rejiminin halihazırda barışla ilgilenmediğini de ifade etti.

Toplantının ardından Beckett, bölgenin, barış sürecinin ilerletilmesi açısından yeni bir dönüm noktasına yaklaşabileceği yolundaki iyimserliğini dile getirerek, Olmert ve üst düzey Filistinli yetkililerle yaptığı görüşmelerin bu duyguyu desteklediğini söyledi.

Margaret Beckett, İsrail Ordu Radyosu'na yaptığı açıklamada da benzer görüşleri dile getirdi. Beckett, Hamas ve El Fetih aralarındaki görüş farklılıkları giderip bir koalisyon hükümeti kursa bile, Hamas'ın uluslararası talepleri kabul etmemesi durumunda, ülkesinin yeni Filistin hükümetinden uzak duracağını belirtti.

Beckett, El Fetih ortaklığıyla kurulacak yeni Filistin hükümetinin de Dörtler Grubu'nun taleplerine uygun davranmak durumunda olduğunu belirtti. "Başından beri sürekli, kurulacak herhangi bir hükümetin Dörtler Grubu'nun ilkelerine dayanması gerektiğini söyledik" diyen Beckett, "Şimdiye kadar benimsenen tutumda yeni bir değişim olmazsa, korkarım tutumumuz aynen korunacaktır" dedi.

Başta Amerika olmak üzere, uluslararası toplum, Hamas hükümetine İsrail'i tanımaması, şiddete son vermeyi reddetmesi ve Filistin Yönetimi'nin daha önceden İsrail'le yaptığı anlaşmaları tanımaması nedeniyle ağırlıkla ekonomik olmak üzere çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Beckett, İsrail'de Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Savunma Bakanı Amir Peretz ve diğer üst düzey yetkililerle de görüşmüştü.

Beckett, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de bir araya gelecek. İngiltere Dışişleri Bakanı Beckett, uluslararası toplumun aracılığıyla çizilen Orta Doğu "Yol Haritası"nın yeniden canlandırılması için baskı yapacağını ama Filistin Parlamentosu'nu kontrol eden Hamas'a karşı sürdürülen uluslararası boykottan sapmayacağını da sözlerine ekledi.

AA

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?