banner15

Filistin Yönetimi İflasın Eşiğinde

Dünya Bankası Filistin Özerk Yönetimi'nin iflasın eşiğinde olduğunu söyledi. Filistinlilerin üçte ikisi yoksulluk sınırının altında yaşarken, krizin en önemli nedenleri arasında Filistinli liderlerin yolsuzluğu bulunuyor.

Filistin Yönetimi İflasın Eşiğinde

Dünya Bankasına göre iflasın başlıca nedenlerinden biri Filistin ekonomisine destek vermeyi vaat eden bazı uluslararası kuruluşların Filistin'in ekonomi politikalarını protesto etmek amacıyla yardım fonunu serbest bırakmaması ve Filistinli liderlerin yolsuzluğu.

Kriz uyarısı yapan Dünya Bankası, İsrail ordusunun düzenlediği harekatlar sonucu Filistinlilerin Gazze içinde hapsolduğu, İsrail'in sınırını kapması sonucunda ihracattın düştüğü, insani yardım akışının aksadığı ve çalışmak için her gün İsrail tarafına geçen Filistinlilerin sayısının düşmesinin de iflasın nedenleri olduğunu belirtti.

FİLİSTİNLİ LİDERLERİN YOLSUZLUĞU

Filistin ekonomisinin kötü durumu 25 Ocak'ta yapılacak Filistin Parlamento seçimlerinin ana sorunların başında geliyor. Filistin'de yürütülen seçim kampanyasında bütün partiler bir Filistin devletinin yanısıra, herkes için daha iyi yaşam koşullarını vaat ediyor.

Ancak Filistin halkı buna çokta ikna olmuş değil. Yapılan bir kamuoyuna yoklamasına göre, Filistinlilerin yüzde 71'i mevcut Filistin yönetiminde yer alan liderlerin çoğunun yolsuzluk yaptığı görüşünde. Ankette göre birçok Filistinli için en önemli sorun yaşam koşullarının bir an düzelmesi.

2000 Eylül'ünden bu yana intifadanın başlamasından bu yana Filistinliler yaşam standardı oldukça düştü. Filistinlilerin üçte ikisi yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

2000-2004 yılları arasında işsizlik iki katına çıkarak yüzde 40'lara fırladı. Bu oran Batı Şeria'da yüzde 25 seviyelerinde. Günde 2 dolar gelirle, yani açlık sınırının altında yaşayanların oranı yüzde 70'lere yaklaşıyor. Batı Şeria'nın açlık sınırı altındaki nüfusu ise yüzde 30'u aşıyor. Gazze nüfusunun yüzde 90'ı açlık sınırının altında yaşıyor.

PARALARIN NEREYE GİTTİĞİ BİLİNMİYOR

Filistin yönetimine egemen olan El Fetih işsizlik sorunun yarattığı zorlukları bir ölçüde giderebilmek amacıyla bölgedeki iş gücünün üçte birini Filistin yönetimi bünyesinde istihdam etmiş durumda. Ancak bu uygulama uluslararası kuruluşlardan her yıl gelen milyonlarca dolar yardımın neredeyse tümünün verilen maaşlara gitmesine neden oluyor. Birçok Filistinli paraların nereye gittiğini bilmiyor. Resmi kurumlarda, hastanelerde, hiçbir kurumda düzelme görülmüyor. Her şey intifada öncesiyle kıyasla ya aynı ya da daha kötüye gitmiş durumda.

Bölgedeki insani ve sivil toplum kuruluşları, halk sefalet içinde yaşarken, Filistin iktidarında bulunanların durumunun daha farklı olduğunu ve adeta para içinde yüzdüklerine dikkat çekiyorlar. İnsani kuruluşlar, Filistin yönetiminde bulunanların çocuklarını hastalandıklarında başka ülkelere gönderebildiklerini, onlara mümkün olan en iyi eğitimi sağlayabildiklerini söylüyorlar.

HAMMAS'A GÜVEN ARTIYOR

Filistin'deki seçim kampanyasında en çok gündeme gelen konulardan biri de yolsuzluk. Filistin yönetiminin bakanları bile yolsuzluğun bir sorun olduğunu kabul ediyor. El Fetih önce çıkardığı daha genç adaylarla imajını tazeleyerek, siyasi hayata egemen olmaya devam etmeyi istiyor. Ancak yolsuzluğun gündemin başında yer alması parlamentodaki sandaleylerin üçte birinin çok daha farklı bir imaja sahip olan bir Hammas tarafından kazanılması olasılığını da ortaya çıkarmış durumda.

Anketlere göre, seçimlerde Hammas'ın her geçen gün oylarını arttırdığı görülüyor. Gözlemcilerin Hammas'ın yolsuzluğa bulaşmamış bir örgüt itibarına sahip olduğunu ve Filistinlilerin artık yeni yüzler görmek ve değişim istediğini belirtiyorlar. Nitekim seçimlerde Hammas'ın önemli bir başarı elde etmesi bekleniyor.

Gözlemcilerin yolsuzluğa bulaşan El Fetih yönetiminin siyasi açıdan da başarısız olduğuna dikkat çekiyorlar. Kamuoyu yoklamalarında Hammas'a oy vermeyi düşündüklerini belirtenlerin birçoğu Hammas üyesi olmadıklarını söylüyor. Hammas'ın desteği üye tabanından daha geniş. Bunun bir nedeni insanların Filistin yönetimini yolsuzluklarından bıkmış olması. Ama bir diğer neden de Filistin yönetiminin siyasi vaatlerini yerine getirememiş olması.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48