banner39

Filistin’de Ateşkes Can Çekişiyor

8 Şubat’ta Mısır’ın Şermu’ş-Şeyh kentinde yapılan dörtlü zirvede ilan edilen İsrail-Filistin ateşkes anlaşması can çekişiyor. Bu arada İsrail’in saldırılarıyla tehlikeye giren barış ortamını korumaya yönelik çabalar da sürü

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin’de Ateşkes Can Çekişiyor

Filistin İslam Direniş Hareketi Hamas, İsrail ve Filistin arasındaki ateşkesin çökme noktasına geldiğini açıkladı. Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail’in dün Batı Şeria’ya gerçekleştirdiği baskın ve Cumartesi günü de 3 Filistinli çocuğun öldürülmesinin, ateşkese gölge düşürdüğünü söyledi.

 

Zuhri, işgalin hız kesmemesi ve Filistinli esirlerin hala serbest bırakılmaması nedeniyle sükûnet ortamının çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Sözcü, İsrail’in söz verdiği üzere 400 Filistinli esiri daha serbest bırakması gerektiğini belirtti. Hamas sözcüsü, ateşkesin İsrail tarafından her ihlal edilişine Filistinlilerin karşılık vereceğini vurguladı.

 

İsrail ve Filistin’den Ortak Radyo Yayını

 

İsrail’in saldırılarıyla tehlikeye giren barış ortamını korumaya yönelik çabalar da sürüyor.  İsrail-Filistin ortak yapımı olan “Barışın Sesi” radyosu dün yayına başladı.

 

Radyo adına bir açıklama yapan Mihal ed-Dar, radyonun Yahudi-Arap Barış Merkezi ile Filistin Ülkem Teşkilatı’nın ortak yapımı olduğunu söyledi. İsrail-Filistin barışı için çağrı yapan radyonun FM 107.2 üzerinden, Arapça, İbranice ve İngilizce yayın yaptığı açıklandı.

 

Hatırlanacağı üzere “Barışın Sesi” radyosu bundan iki yıl önce kurulmuş ve internet üzerinden yayına başlamıştı.  

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?