banner39

Filistin'de arabulucu bir 'Kürt'

El Fetih ile Hamas arasında ulusal birliğin sağlanması için Milyarder bir Kürt'ün Mahmut Abbas tarafından arabulucu olarak belirlendiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin'de arabulucu bir 'Kürt'
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, El Fetih ile Hamas arasındaki çatışmalara son verme ve ulusal birlik hükümeti kurulması çabaları doğrultusunda, milyarder bir Kürt'ü Hamas'ın Suriye'deki siyasi politbüro şefi Halid Meşal'e arabulucu olarak gönderdiği öne sürüldü.

İsrail radyosu, merkezi Londra'da bulunan Eşşark El Avsat gazetesine dayanarak, Muhammed Raşid adlı milyarderin, Filistin parlamentosunun bağımsız milletvekillerinden Ziyad Ebu Ömer ile birlikte, Meşal ile Şam'da birkaç kez bir araya geldiğini belirtti.

Filistinli kaynaklar, gazeteye, iki önemli konu olan, muhtemel Filistin ulusal birlik hükümetinin siyasi programı ve önemli bakanlıkların dağılımı hakkında önemli gelişmeler sağlandığını aktardı.

Bazı Arap basın organlarının, Abbas'ın önümüzdeki hafta Suriye'de Meşal'le bir araya geleceğini öne sürmesine karşın, Filistin Devlet Başkanı'na yakın kaynaklar, bu iddiaları yalanladılar.

Filistin'de yayımlanan El Kuds gazetesi de Abbas'ın, önümüzdeki hafta Suriye ve Lübnan'a ziyarette bulunacağını yazdı. Abbas'ın Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ve diğer yetkililerle görüşeceğini, Beyrut'ta ise Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud, Başbakan Fuad Sinyora ve Parlamento Başkanı Nebih Berri ile bir araya geleceğini bildiren gazete, Filistin Devlet Başkanlığı yetkililerinin, Abbas ile Meşal arasında bir görüşme planlanmadığını söylediklerini de aktardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?