banner39

Filistin'de bağımsızlık ilanı sesleri

İsrail'le barış görüşmelerinde sonuca varılamazsa Filistinliler, tek taraflı bağımsızlık ilan etmyi planlıyor.

Arşiv 20.02.2008, 10:00 20.02.2008, 22:03
Filistin'de bağımsızlık ilanı sesleri


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yardımcılarından Yaser Abd Rabbo, İsrail'le barış görüşmelerinde sonuca varılamazsa Filistinlilerin tek taraflı bağımsızlık ilanını düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Filistinli üst düzey yetkililerden Yaser Abid Rabbo, Filistin toprakları için Kosova tarzı bağımsızlık ilanı çağrısında bulundu.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın Fetih Partisi üst düzey yetkilisi ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Sekreteri olan Rabbo, Filistin'in Sesi Radyosu'na yaptığı açıklamada, İsrail'le yapılan barış görüşmelerinde ilerleme sağlanamaması halinde Filistinlilerin, Kosova'da olduğu gibi, Batı Şeria ve Gazze'de tek taraflı bağımsızlık ilan etmekten başka tercihlerinin kalmayacağını söyledi.

Rabbo, "Kosova bizden daha iyi durumda değil. Kosova tek taraflı bağımsızlık ilan edebiliyor, ABD, Avrupa Birliği ve birçok ülke tarafından tanınıyorsa, neden biz de aynı şeyi yapmayalım?" diye konuştu.

Gazze Şeridi'nden İsrail'e roket ve silahlı saldırılara son verilmesi çağrısında bulunan Rabbo, bağımsızlık ilanının barışçıl bir ortamda gerçekleşmesi gerektiğini ifade ederek, Kosova'nın barışçıl bir geçiş süreci geçirmesi nedeniyle birçok ülke tarafından tanındığını kaydetti.

Rabbo, İsrail'i de, yeni yerleşim birimleri kurarak, Batı Şeria'da güvenlik duvarları inşa ederek ve Kudüs'ün statüsü gibi meseleleri sonraya bırakarak görüşmelerde ilerleme sağlanmasını engellemekle ve zamanı boşa harcamakla suçladı.

Abbas'ın dün Kudüs'te İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le yaptığı görüşmeden sonra konuşan Rabbo, "İsrail'le müzakereler yürümüyor" dedi.

Dün bir araya gelen iki lider, 27 Kasım'da Annapolis konferansında deklare edildiği gibi, 2008 sona ermeden önce müzakerelerden bir anlaşmaya varılması için görüşmelerin hızlandırılmasına karar vermişti.

Eski Filistin lideri Yaser Arafat, 1988'de tek taraflı bağımsızlık ilanında bulunmuştu. Ancak o dönemde Batı Şeria ve Gazze'nin özerkliği bulunmadığı için bağımsızlık ilanı bir sonuç getirmemişti.


Kaynak: İHA

 

Yorumlar (1)
zeynep küçük 15 yıl önce
Abbas ve adamları yıllardan beri işgalcilerle görüşmelerde bulundukları halde onları tanımamış olamazlar. İsrail'le yaptıkları görüşmelerle bir yere varamayacaklarını en iyi yine kendilerinin bilmesi gerekir. Şimdi görüşmelerde ilerleme sağlanamazsa bağımsızlık ilan ederiz tehdidinde bulunup kimi kandırabileceklerini sanıyorlar acaba.
Onların yapabileceği en iyi şey diğer Filistinli gruplarla diyaloğa girip Filistin'de birliği sağlayarak işgale karşı daha güçlü bir mücadele verilmesini sağlamaktır.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?