banner39

Filistin'de birlik gösterileri

Hamaslı Başbakan İsmail Haniye, birlik hükümeti konusunda Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ı desteklediklerini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin'de birlik gösterileri

Hamaslı Başbakan İsmail Haniye, birlik hükümeti kurulması için El Fetih ile vardıkları anlaşma konusunda Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ı desteklediklerini söyledi.
Koalisyon hükümeti için anlaşma Mekke'de sağlandı.

Filistin'de hükümeti kurmakla görevlendirilen Haniye, Gazze kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistinlilerin uluslararası eleştiriler karşısında sıkı durmaları gerektiğini kaydetti.

Haniye, bu anlaşmanın savunulması ve dış baskılara direnilmesi konusunda Abbas'ın yanında yer aldıklarını belirtti.

ABD ve İsrail Hamaslı bir hükümet kurulması fikrine karşı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, dün yaptığı açıklamada, ''dünya, el Fetih-Hamas ortaklığıyla yaşamayı öğrenmeli'' dedi.

Yardımcısı Nebil Ebu Rudeyna'nın bildirdiğine göre Abbas, El Fetih ile Hamas arasında, Mekke'de imzalanan anlaşmaya fırsat tanınmasının önemine değindi.

Abbas'ın pazartesi günü ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert bir araya gelmesi bekleniyor.

Ebu Rudeyna, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi David Welch ile Ramallah'ta bir araya gelen Abbas'ın, Amerikalı yetkiliye, ''Mekke anlaşması tek yoldu, dünya bunu bilmeli'' dediğini aktardı.

Filistin yönetiminde Başbakan İsmail Haniye'nin yeni bakanlar kurulunu kurması için beş haftası bulunuyor.

ABD hükümeti, Filistin yönetiminin, aylar süren El Fetih-Hamas iç çatışmalarının ardından terörün tamamen terk edildiğini resmen açıklamasını ve İsrail'in de resmen tanınmasını şart koşuyor.

Abbas, geçtiğimiz günlerde, ulusal birlik hükümeti yolunda varılan anlaşma gereği kabinesinin istifasını sunan Başbakan İsmail Hanya'ya, yeni hükümeti kurma görevini verdi.
 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?