banner39

Filistin'de Gazze hariç seçim kararı

Filistin'de, Gazze hariç Temmuz ayında yerel seçimlerin yapılması kararı alındı.

Arşiv 25.04.2010, 23:25 26.04.2010, 07:24
Filistin'de Gazze hariç seçim kararı


Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad başkanlığında toplanan Filistin kabinesi, Temmuz ayında yerel seçimlerin yapılmasını onayladı. Gazze'de ise yerel seçime gidilmeyecek.

Kabine toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Batı Şeria'daki yerel seçimlerin yapılabilmesi için gerekli tüm hazırlıkların devamına karar verildiği" belirtildi.

Yerel seçimler 17 Temmuz'da yapılacak.

Merkez Seçim Komisyonu ise kabine toplantısında seçim hazırlıkları ile ilgili bilgi verdi; Hamas'ın engellemeleri nedeniyle Gazze Şeridi'nde seçimle ilgili herhangi bir çalışmada bulunamadıklarını belirtip, bu bölgede seçimlerin ertelenmesi tavsiyesinde bulundu.

Böylece, komisyonun da tavsiyeleri doğrultusunda Gazze'de yerel yönetimlerde seçimlerin ertelenmesi kararı verildi.

Hamas, bu yılın Ocak ayı için öngörülen genel seçim ve başkanlık seçimlerinde olduğu gibi, yerel seçimlere de karşı çıkmıştı. Genel seçimler Hamas'ın karşı çıkması nedeniyle Abbas tarafından iptal edilmişti.

Hamas, Filistinliler arasındaki birlik gerçekleşmeden, Filistin topraklarında herhangi bir seçime gidilmesini kabul etmiyor.

Filistin'de en son yerel seçim 2005 yılında yapılmış, Hamas bu seçimlerden başarıyla çıkmıştı. Hemen sonrasında yapılan genel seçimlerde de Hamas, birinci parti olmuştu.

Ancak, Hamas'ın silahlı çatışmalar sonrası Gazze Şeridi'nde yönetime el koyduğu 2007 yılı sonrasında, Batı Şeria'daki Hamaslı bir çok belediyede yöneticiler görevinden alınmıştı.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?