banner15

Filistin'de Hamas'ın Büyük Zaferi

Filistin'de siyasi deprem. Filistin'de seçim komisyonu'nun verdiği resmi sonuçlara göre, Hamas parlamentoda 76 sandalye elde ederken, El Fetih'in sandalye sayısı 43'te kaldı. Komisyon, Hamas'a zafer getiren seçimlere katılımın yüzde 77

Filistin'de Hamas'ın Büyük Zaferi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Filistin seçim komisyonu rakamlarına göre, dün yapılan Filistin parlamentosu seçimlerinde Hamas örgütü 76 sandalye elde ederken, Filistin lideri Mahmud Abbas’ın El Fetih hareketi ise 43 sandalyede kaldı. Komisyon, Hamas'a zafer getiren seçimlere katılımın yüzde 77'yi bulduğunu açıkladı. Filistin Başbakanı Ahmed Kurey daha erken saatlerde yenilgiyi kabul ederek istifasını verdi. Kurey "Eğer seçimi kazandığı doğruysa, yeni hükümeti Hamas kurmalı," diye konuştu. Yaser Arafat'ın kurduğu El Fetih partisinin diğer üyeleri de, yıllardır ellerinde tuttukları iktidarı yitirdiklerini kabul etti. Hamas sözcüsü siyasi bir ortaklık kurmak için El Fetih dahil tüm gruplarla görüşmeler yapacaklarını söyledi. El Fetih'in üst düzey yöneticilerinden Filistin yönetiminin başmüzakerecisi Saib Erekat, Mahmud Abbas'ın hükümeti kurma görevini Hamas'a vereceğini, yeni hükümette yer almayacaklarını söyledi. Erekat, partisinin yeniden yapılanmaya ve 'sadık bir muhalefet olmaya' çalışacaklarını belirtti.

 

İktidardaki El Fetih, 1996'daki seçimlerden sonra 88 sandalyeli eski mecliste 62 sandalyeye sahipti ve kurulduğu 1994'ten bu yana Filistin Yönetimi'nin bütün kurumlarıyla güvenlik mekanizmasını elinde bulunduruyordu.

 

Katar ve İran’dan Hamas’a kutlama

 

İran ve Katar devleti, Filistin’de seçimlerden başarı ile çıkan Hamas’ı kutlayan ilk devletler oldu. İran adına resmi açıklamada bulun Dışişleri Bakanı Hamid Rıza Asefi, Filistin halkının direnişini desteklediklerini ve seçimlerden başarı ile çıkan Hamas’ın başarısının Filistin halkını birbirine kenetleyeceğini belirtti. Katar Emiri Şeyh Hammad bin Halife El Sani ise Hamas yetkililerini arayarak başarılarından dolayı kutladı. Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’ı da arayan, Katar Emiri seçim sonuçlarının Filistin Devletine giden yolda olumlu neticeler vereceğini söyledi.

 

Ortadoğu’da “siyasi deprem”

 

Hamas'ın Filistin'de 10 yıl aradan sonra yapılan seçimlerde elde ettiği galibiyet, Fransız haber ajansı AFP tarafından ''siyasi deprem'' olarak nitelendirildi. BBC Ortadoğu muhabirine göre Hamas, iktidara ulaşma şansı yakalayan ilk İslami hareket. Bu durumun Mısır ve Ürdün'deki İslamcı partilerin konumunu güçlendirebileceği söyleniyor.

 

Hamas: Uzlaşma zemini arayacağız

 

Hamas liderlerinden İsmail Haniye barış görüşmelerinin başlayabilmesi için İsrail'in Filistinlilerin haklarını tanıması gerektiğini söyledi. BBC'ye konuşan Haniye, 'açık ve olgun' bir islami hareket olduklarını belirterek dünyanın kendilerinden korkmaması çağrısında bulundu. İsmail Haniye yeni hükümet konusundaki sorularını yanıtlarken kendi ifadesiyle siyasi bir ortaklık kurabilmek için Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, El Fetih ve diğer siyasi gruplarla görüşmeler yapacaklarını ve uzlaşma zemini arayacaklarını söyledi. Haniye, asıl sorunun İsrail işgali olduğunu, bu devam ettiği sürece Abbas'ın müzakerelerden sonuç alamayacağını belirtti. Haniye bununla birlikte, İsrail'le müzakerelere kapıları kapatmadı ve bunun için Filistinlilerinin haklarını peşinen kabul etmesi gerektiğini kaydetti. Haniye mülakatta, Filistinlilerin demokratik bir seçim yaptıklarını belirterek uluslararası toplumun sonuçlara saygı göstermesini istedi.

 

Hamas üyeleri parlamento’yu bastı

 

Hamaslı bir grup parlamento binasını basarak örgüt bayraklarını dikti. Hamaslı 300-350 civarında bir grup, Ramalah'taki Filistin parlamento binasını basarak, Hamas bayrakları dikti. Kendilerine engel olmak isteyen güvenlik güçleri ve El Fetih yanlılarıyla da çatıştı. Sırtlarına yeşil Hamas bayrakları sarılı olarak parlamento binasının önünde toplanan bir grup, parlamentoya Hamas bayrakları dikmek istedi. Gruba müdahale etmek isteyen güvenlik güçlerine taşlarla ve sopalarla saldıranlar oldu, kimileri de bayraklarla birlikte balkona tırmandı. Hamas üyeleri balkona ve pencere kenarlarına da 3-4 Hamas bayrağı dikti. Bu arada iki grup üyeleri ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Camları da kıran bazı militanların, kırık pencerelerden içeri girdikleri gözlendi. Parlamentodaki emniyet güçleri, grubu dağıtmak üzere zaman zaman havaya ateş açtı.

 

Anketler yanlış çıktı

 

Filistinli seçmenler dün hem parti listeleri, hem de tek tek adaylar için oy kullanmıştı. 132 üyeli meclisin 66 üyesi parti listelerine verilen oylarla, diğer yarısıysa adaylara verilen oylarla belirleniyor. Sandık başında yapılan çıkış anketleri, iktidardaki El Fetih Partisi'nin az farkla İslamcı örgüt Hamas'ın önünde olduğunu göstermişti. Bu anketlere göre El Fetih oyların yüzde 46,4'ünü, Hamas ise yüzde 39,5'ini almıştı. Seçim sisteminin karışık olması nedeniyle sandık çıkış anketlerinde hata payı, normalden fazla. Bölgede bundan önceki ilk ve tek genel seçim 1996'da yapılmıştı. Hamas bu seçime katılmamıştı. Hamas sözcüleri, El Fetih ve diğer partilerle 'siyasi işbirliği' için görüşmelere bir an önce başlayacaklarını bildiriyor.

Bu arada, ABD Başkanı George Bush, Filistin topraklarındaki demokratik süreci övdü. Bush, "Bu sonuçlar, Filistin yönetimi için bir uyarı. Halk dürüst bir yönetim istediğini ortaya koydu" dedi. Bush bununla birlikte, İsrail'in ortadan kaldırılmasını isteyen siyasi gruplarla ilişki kurmayacaklarını yineledi.

 

Batı Hamas'tan kaygılı

 

ABD Başkanı George W. Bush, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın görevinde kalmasını istedi. Bush, Filistin seçimlerinin ilk sonuçlara göre, El Fetih'i geride bırakan Hamas'ın şiddete son vermeden Ortadoğu barışının sağlanmasında ortak olamayacağını belirterek, El Fetih ve Filistin lideri Abbas'a görevinde kalması çağrısında bulundu.

 

İngiltere Başbakanı Blair, Filistin seçimlerinin Hamas'ın demokrasi ve şiddet arasında seçim yapması gerektiğini söyledi. İrlanda'da gazetecilere açıklama yapan Tony Blair, ''Hamas'ın demokrasi yolu ve şiddet yolu arasında karar vermesi gerektiğini anlaması önemli'' diye konuştu.


İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Hamas'a şiddeti bırakması çağrısında bulundu. Straw, seçimde zafer elde ettiği bildirilen Hamas'ın, uluslararası kamuoyuyla çalışmak istiyorsa şiddeti reddederek İsrail'in mevcudiyet hakkını tanıması gerektiğini vurguladı.
     
Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, Hamas'ın Filistin seçimini kazanmasından kaygı duyduklarını bildirdi. De Villepin, "Endişe duymamıza yol açan bir durumla karşı karşıyayız" dedi. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Hamas'ın zaferinden dehşete düştüğünü söyledi.
     

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, diğer AB ülkelerindeki meslektaşlarıyla ortak tutum konusunda görüşeceğini belirtti.
     
Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot, Hamas'ın yer alacağı yeni bir Filistin hükümetiyle ilişkilerin, koşullara bağlı olacağını bildirdi. Danimarka ve İsveç, Filistinli örgüt Hamas'ın seçimde zafer elde ettiğinin bildirilmesinin ardından Hamas'a silahları bırakma çağrısında bulundu. 

 

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da, seçimde Filistinli örgüt Hamas'ın zafer elde etmesi hakkında, "Demokratik süreçte yer almak isteyen her örgüt silahsızlanmalı" yorumunda bulundu. 

 

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana "Gelecek haftaki konsey toplantısında bunu inceleyeceğiz" dedi.

 

İsrail'de Hamas tedirginliği

 

İsrail'in Dışişleri Bakanı Vekili Tzipi Livni, AB ülkelerine, Filistin'deki ''terör hükümetiyle'' ilişkiye geçmemeleri için çağrı yaptı. AB'nin Ortadoğu Temsilcisi Marc Otte'yle bugün görüşen Livni'nin ofisinden yapılan açıklamada, Livni'nin AB temsilcisine görüşmede söyledikleri yer aldı. Livni'nin, ''AB ülkelerinin, bir terör hükümetinin kurulduğu sürecin içinde olmayacağını açık biçimde ifade etmesini'' istediği belirtildi.  Tzipi Livni'nin ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la telefonla görüştüğü kaydedildi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48