banner15

Filistin'de kardeş kanı akıtılıyor

Filistin'de bugün başlayan iç çatışmada 8 kişi öldü, en az 75 kişi de yaralandı.

Filistin'de kardeş kanı akıtılıyor

Han Yunus'ta alevlenen karşılıklı çatışmalar, yoğun olarak Gazze kenti ve Refah başta olmak üzere Gazze Şeridi'nin tümüne yayıldı. Çatışmalarda, Han Yunus ve Gazze'de lise öğrencilerinin Hamaslı güvenlik güçlerine taşlarla saldırdığı, askerlerin de onlara ateş ettiği öne sürüldü. Şu ana kadar çıkan çatışmalarda 8 kişi öldü, aralarında çocukların da bulunduğu 10'u ağır 75'ten fazla kişi yaralandı.

Hamas'ın İçişleri Bakanlığı, dün bir açıklama yayımlayarak, Gazze Şeridi'nde, maaşların gecikmesi nedeniyle güvenlik güçlerinin düzenlediği protesto gösterilerinin "dağıtılacağını" bildirmiş ve bu gösterilere katılanlara karşı zor kullanılacağını belirtmişti.

Bu açıklamayla birlikte, Said Siyam'ın oluşturduğu yaklaşık 3500 kişilik Hamaslı özel kuvvetler, Gazze Şeridi genelinde kentlere ve ana caddelere mevzilenmişti. Özel kuvvetlere Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin El Kassam Tugayları üyelerinin da destek verdiği bildirildi.

Hamas ve El Fetihli güvenlik güçleri arasında sabahtan bu yana çatışmalar alevlenerek sürüyor. İçişleri Bakanlığı sözcüsü, çatışmaların Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın (Kuvvet 17 olarak adlandırılan) az sayıdaki özel muhafızları arasında cereyan ettiğini savundu.

Filistinli görgü tanıkları, Hamaslı güçlerin, Gazze'nin Şeh Rasvan mahallesinde bir güvenlik yetkilisinin evini basarak, korumalarından ikisini kaçırdıklarını belirtti.

Ramallah'ta, Gazze'deki olayları protesto eden El Fetih'e bağlı üyeler ve güvenlik güçleri de gösteri düzenledi. Gösteride lastikler yakıldı, hükumet aleyhinde sloganlar atıldı.

El Fetih'e bağlı El Aksa Şehitleri Tugayı ise Hamas'ı tehdit etti. El Aksa Şehitleri Tugayı, tüm eylemcilerini ülke çapında alarma geçmeye çağırırken, her duruma karşı hazırlıklı olmalarını istedi.

El Aksa Şehitleri Tugayı, Hamas'ın özel kuvvetlerinin 24 saat içinde çekilmesini, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Ebu Mazen'den (Mahmud Abbas) İçişleri Bakanı Said Siyam hakkında soruşturma açmasını talep etti.

Filistin'de, aralarında Filistin Kurtuluşu Halk Cephesi, Arap Kurtuluş Cephesi, Ulusal İnisiyatif'in de bulunduğu 7 parti grubu, olaylara ve şiddete son verilmesi çağrısında bulundu.

İsrail saldırısında 2 Filistinli öldü

İslami Cihad Örgütü üyesi 2 kişi, İsrail askerleri tarafından Gazze'ye yönelik olarak düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybetti. İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları Gazze'ye yönelik hava saldırısı düzenledi. Filistinlileri hedef alan saldırıda, İslami Cihad Örgütü üyesi oldukları belirtilen 2 kişi hayatını kaybetti.

Filistinli hastane kaynakları 1 kişinin de yaralandığını bildirdi. Saldırıda ölen Bassam bin Hamad (30) isimli kişinin olay yerinde, Hüssam Ghayyad'ın (22) ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklandı. Meydana gelen son olay ile birlikte 2000 yılından bu yana Filistin'de ölenlerin sayısı 5 bin 406'ya yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48