banner39

Filistin'de katliam

Anlayış Dergisi, İsrail tarafından Filistin'de gerçekleştirilen vahşice katliamı masaya yatırdı.

Arşiv 14.01.2009, 15:44 24.01.2009, 11:13
Filistin'de katliam

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Iraklı gazetecinin Bush'a "veda öpücüğü" vererek hepimizin gönlünü ferahlattığı ve siyah Başkan Obama ile umutların tazelendiği 2008, giderayak yürekleri yaktı. 2009'a İsrail'in, Hamas'a verilen destek nedeniyle ablukaya alarak terbiye ettiği(!) Gazze'de giriştiği "katliam"la girdik. Anlayış, İsrail'in sadece bir günde yaptığı saldırılılarla 300'den fazla kişinin ölümüne sebebiyet verdiği "Gazze katliamı"nı kapağına taşıyor.

Kapak bölümü yazılarında Z. Tuba Kor, Gazze'de Hamas'a ait birçok resmî binayı yerle bir eden İsrail'in, daha önce ekonomik ve diplomatik tecritle yıldırmaya çalıştığı Hamas yönetimini bu kez askerî güçle devirmeye kararlı olduğunu belirtiyor. Ali Aslan, İsrail'in son saldırısının arkasındaki ana nedenin, Obama'nın görevi devralacağı 20 Ocak öncesinde Amerika'ya İsrail'in çıkarlarına uygun hareket edecek bölgesel şartları hazırlamak olduğunu söylüyor. Yahya Bostan ise saldırıların bölgeye barış getirme sinyali veren Obama'yı, Türkiye'nin barış çabalarını, Filistinlileri ve hatta İsrail'deki "realistleri" zor durumda bırakacak bir süreci başlattığını söylüyor.
YüzleşiYORUM'da Mustafa Özel aletlerin ve aletleşmiş insanların egemenliği altında yeni bir miladi yıla girdiğimizi söylüyor ve ekliyor.

Memleket Hali'nde Yücel Bulut, Açık Toplum Enstitüsü'nün desteğiyle hazırlanan "Türkiye'de Farklı Olmak: Din ve Muhafazakarlık Ekseninde Ötekileştirilenler" başlıklı araştırmanın bilimselliğini tartışmaya açıyor.

Türkiye Siyaset bölümünde Taha Özhan "Mahalli seçim baskısı" başlıklı yazısında, yaklaşan yerel seçimlerin, 22 Temmuz'dan bu yana "siyasi eylemsizliğe" hapsolan AK Parti'ye ciddi bir proaktif siyaset imkanı tanıdığını ve 29 Mart'ın özellikle Kürt meselesinde bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekiyor. Mustafa Şentop yazısında, yargı kurumları arasında, belde belediyelerinde başkanlık seçimi konusunda farklı içtihatlarla başlayan ve yayınlanan bildirilerle tırmanan gerilimi irdeliyor.

Nigar Bulut Tuğsuz, "Güvensizlik üçgeni: Aleviler, devlet, Sünni İslam" başlıklı yazısında, hükümetin yeni Alevi açılımını değerlendiriyor. Murat Yılmaz ise "Ergenekon davasında acaba örgütün bir kısmı tasfiye olurken, ana çekirdek kadro korunuyor mu?" sorusunu gündeme getiriyor. Fatma Benli ise "Siyasi temsilde kadın" başlıklı yazısında, seçimler yaklaşırken yeniden gündeme gelen kadına yönelik kota ve pozitif ayrımcılık konularını tartışmaya açıyor. Türkiye Ekonomi'de İbrahim Öztürk, 2008'in ilk dokuz ayında kaydedilen %3'lük büyüme performansını değerlendiriyor.

"Siyah Başkanlı Beyaz ABD" başlıklı dosyada, Ali Aslan, Ömer Faruk Güler, Vügar İmanbeyli, Hasan Kösebalaban, Nuh Yılmaz, Mesut Özcan, Ebru Afat, Muzaffer Şenel ve Ahmet Kavas, Obama'nın Amerika'ya küresel sistemde kaybettiği itibarını kazandırıp kazandıramayacağını sorguluyor.

Derginin SöyleşiYORUM konuğu ise siyaset bilimci Bülent Aras. Uluslararası politik alanda kartların yeniden dağıtıldığını vurgulayan Aras'a göre böyle bir dönemde iş başına gelen Obama'nın misyonu; ABD'nin restorasyonu.

Dünya Siyaset bölümünde Ebru Afat'ın hazırladığı "Yunanistan'daki isyanın perde arkası" başlıklı bölümde, Aralık ayında Yunanistan'da 15 yaşında bir gencin öldürülmesiyle başlayan şiddet olayları Stelyo Berberakis, Aristotle Kallis ve Nikos Georgidas gibi yetkin isimler tarafından tüm boyutlarıyla irdeleniyor.

Toplum bölümünde İhsan Fazlıoğlu, "Hayatı değerler üzerinden okumak" başlıklı yazısında, "yalnızca değerlere indirgenen bir başarısızlık yorumunun kişiyi, ya körce yeni bir değer manzumesi edinmeye ya da karşısında başarısızlığa uğranılmış kültürün değerlerini benimsemeye götüreceği"ni söylüyor. Nazife Şişman ise "Durmak ile vurmak arasında: Protesto eylemleri" başlıklı yazısında Iraklı gazeteci Muntazar Zeydi'nin ayakkabı fırlatma eylemi üzerinden çağdaş protesto eylemlerini irdeliyor.

Şerife Genç, A. Kemal Bersay, Hatem Ete ve Kadir Temiz bu ayki Anlayış'ın öne çıkan diğer yazarları.
www.anlayis.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?