banner39

Filistin'de MGK kurulacak

Filistin Hükümeti sözcüsü Gazi Hamed, Mekke'de düzenlediği basın toplantısında Hamas ve El-Fetih heyetleri arasındaki görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin'de MGK kurulacak

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Hamas ve El-Fetih liderlerinin Filistin’deki krizi çözmek için Suudi Arabistan’ın Mekke kentindeki görüşmeleri devam ediyor. Filistin Hükümeti sözcüsü Gazi Hamed, öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında görüşmeler hakkında bilgi verdi.

 

Ulusal birlik hükümeti, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yeniden yapılandırılması ve siyasi ortaklık konularında kapsamlı bir anlaşma sağlamak için görüşmelerin sürdüğünü belirten Hamed, bir takım zorlukların olduğunu fakat bunların aşılacağını söyledi.

 

Hamed, Filistin İçişleri Bakanı Said Sıyam’a bağlı güvenlik birimi hakkında sorulan bir soruya verdiği cevapta, güvenlik birimlerinin bağımsız olması ve hiçbir harekete bağlı olmaması gerektiğini, güvenlik birimlerini çatısı altında toplayacak “Milli Güvenlik Kurulu” kurulması konusunun görüşüldüğünü açıkladı.

 

Filistin’de Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a bağlı ve El-Fetih yanlısı güvenlik güçleriyle İçişleri Bakanı Said Sıyam’a bağlı ve diğer direniş gruplarının üyelerinden oluşan güvenlik birimi arasında yaşanan anlaşmazlık, iç çatışmaların en önemli nedenlerinden biri kabul ediliyor.

 

Filistin Hükümet sözcüsü, Mescid-i Aksa’nın sadece Filistinlilerin değil tüm İslam Dünyası’nın olduğunu söyledi. Hamed, Arap ve İslam ülkelerini sözlü kınamalarla yetinmeyip İsrail’in Mescid-i Aksa’yı tehdit eden kazı ve yıkım çalışmalarını durdurmak için harekete geçmeye çağırdı.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?