banner15

Filistin'de Seçim Öncesi El Fetih Kaynıyor

Filistin'de 25 Ocak 2006'da yapılacak parlamento seçimlerin öncesinde gençlerin üyelerinin başını çektiği El Fetih'teki anlaşmazlılıklar şiddete dönüştü. Gazze'de partinin genel merkezinde meydana gelen silahlı çatışmada 3 kişi yaralanırken El Fetih'

Filistin'de Seçim Öncesi El Fetih Kaynıyor

Filistin’de seçimlere az bir süre kala silahlı kişiler, Filistin seçimlerini düzenleyecek Merkez Seçim Komisyon’nuna bürolarına baskınlar düzenledi. Olay üzerine bir açıklama yapan Seçim Komisyonu'nun başkanı Ammar Dweik, bu koşullar altında personeli için yeterli güvenliğin olmadığına dikkat çekti. Seçimlere kısa bir süre kala yaşanan bu gerginliğini nedeni olarak Filistin lideri Mahmud Abbas'ın partisi El Fetih’in içindeki tartışmalar gösteriliyor. Parlamento için adayların belirlenmesi için yapılan seçimde partinin önemli isimlerinin oylamayı kaybetmesi üzerine, Abbas, yeni bir liste hazırladığını açıklamıştı.

Gençler daha fazla söz sahibi olmak istiyor

Böylelikle genç kanat liderler ile partide ağırlığı olan eski kuşak arasında ayrılıklar iyice su yüzüne çıktı. Son olayda da ön seçimin çoğunu kazanan yeni kuşak, karar organlarında daha fazla söz sahibi olmak istiyor. Ancak Abbas’ın yeni bir liste hazırlaması partediki gerilimi arttırdı ve genç üylere yakın silahlı kişler seçim bürolarını protesto etmeye başladı. El Fetih’de yaşanan bu anlaşmazlıklar ve protesto olayları yüzünden seçim komisyonunun Batı Şeria ve Gazze bürolarını kapattığını açıkladı. Büroların ne zaman açılığına dair ise bir bilgi verilmedi.

Bargusi: Kriz sürerse partiden ayrılırım

Bu arada İsrail cezaevinde tutuklu olan Filistin'in tanınmış İntifada hareketinin lideri Mervan Bargusi, aday listesi tartışmalarıyla başlanan sorunlardan dolayı El Fetih'ten ayrılma tehdidinde bulundu. Barguti'nin yakın arkadaşı milletvekili Hatim Abdülhaydar, “Abbas'ın grubun taleplerini reddetmesi halinde, Barguti'nin ayrılmayı düşüneceğini” şeklinde bir açıklama yaptı. Bargusi'nin kendi aday listesini hazırladığı bilgisi veren Abdülhaydar, Filistinli liderin bağımsız aday olup olmayacağına yönelik yakın bir zamanda karar vereceğini söyledi. Bargusi'nin partisinden ayrılarak yeni bir hareketin başına geçmesinin ise Hamas'a karşı siyasi mücadele içindeki El Fetih'i parçılayabileceğine dikkat çekiliyor.
   
Hamas'ın listesinde 3 bayan var

İslami direniş örgütü Hamas, Filistin'de 25 Ocak'ta yapılacak seçimlere katılacak adaylarının listesini açıkladı. Hamas'a yakın kaynaklar, ''Değişim ve Reform Listesi'' adını taşıyan listenin başında, örgütün Gazze'deki daha pragmatik kanadının lideri İsmail Haniya'nın bulunduğunu söylediler. Hamas'ın sunduğu listenin başındaki 17 isim arasında 3 kadının da bulunduğu belirtildi. El Fetih militanlarının şiddet eylemleri üzerine Merkez Seçim Komitesi geçici olarak faaliyetlerini durdurunca, Hamas dün başvurusunu yapamamıştı.

İsrail'den hava saldırısı: 4 ölü

İsrail'in Gazze'de düzenlediği hava saldırısında 4 Filistinlinin öldürüldüğü bildirildi. Görgü tanıkları, İsrail uçağının, Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Karni geçiş noktasındaki bir aracı hedef aldığını söylediler. Ölen Filistinlilerin, Halk Direnişi Komitesi üyesi oldukları belirtildi. İsrail ordusu henüz açıklama yapmadı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48