banner15

Filistin’de Siyasi Kriz: Hamas FK֒yü Tanımıyor!

Hükmet kurma çalışmaları yürüten Hamas’ın, uluslararası camia tarafından Filistin halkının tek meşru temsilcisi olarak kabul edilen Filistin Kurtuluş Örgütü’nü (FKÖ) tanımaması Filistin’de siyasi krize neden oldu. İsrail’i de tanımayan Hamas, hükümet olma

Filistin’de Siyasi Kriz: Hamas FK֒yü Tanımıyor!

Dünya Bülteni / Dünya Bülteni

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün 25 Ocak'taki seçimleri kazanarak hükümeti kurmakla görevlendirilen Hamas'ın sunduğu kabine listesini ve hükümet programını görüşmek üzere Mahmud Abbas başkanlığında toplandı. Filistin lideri Mahmud Abbas önderliğindeki FKÖ'nün İcra Komitesi toplantısının sabah saatlerinde Batı Şeria'daki Ramallah'ta bulunan Filistin Yönetimi'nin karargâhı Mukatada'da başladığı belirtildi.

Hamas'ın hükümet programında, Filistin halkının “tek meşru temsilcisi” olarak kabul edilen FKÖ'yü tanımayı reddetmesiyle ortaya çıkan gergin ortamda başlayan toplantıdan önce açıklamada bulunan İcra Komitesi üyesi Yaser Abdrabbo, “Mevcut programı temelinde bu hükümeti elbette reddedeceğim. 120 ülke FKÖ'yü tanıyor ve bu tarihi başarıdan sonra bir Filistin hükümeti geliyor ve FKÖ'yü tanımayı reddediyor” dedi. Bir başka üye Kais Abdülkerim de “Hamas hükümetinin Filistin halkının tek meşru temsilcisi olan FKÖ'yü açıkça tanımayı reddetmesi olacak iş değil” ifadesini kullandı.

1964 yılında kurulan ve 1974 yılında Arap Bilirliği ve BM tarafından Filistin halkının meşru temsilcisi olarak ilan edilen Filistin Kurtuluş Örgütü, 1993 Oslo barış müzakereleri süreciyle de İsrail tarafından tanınmıştı. Hamas ve İslami Cihad gibi İslami direniş hareketlerinin dahil olmadığı FKÖ, Fetih, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi gibi birçok Filistinli grubu bünyesinde barındırıyor. 

FKÖ'nün 1993'te İsrail ile imzaladığı anlaşma bir sonraki yıl Filistin Yönetimi'nin kurulmasına olanak tanımıştı.
Hamas lideri İsmail Haniye tarafından kurulan Hamas hükümetinin FKÖ'nün üstünlüğünü tanımayı reddetmesi, Fetih, Filistin Kurtuluş Halk Cephesi gibi Filistinli fraksiyonların Hamas tarafından kurulan hükümette yer almama kararının belirleyici faktörü olmuştu. Hamas, hiçbir zaman FKÖ bünyesinde yer almamış ve hükümet programında FKÖ'nün “Filistin halkının tek meşru temsilcisi” olduğunu kabul etmeyi reddetmişti. Haniye'nin, kilit görevlerin tamamını Hamas liderlerinin üstlendiği kabinesinin, önümüzdeki günlerde güvenoyu için Filistin meclisine sunulması bekleniyor.

Silahlı Direnişten Vazgeçmeyiz!

Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, İsrail işgaline yönelik silahlı mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi ve Washington yönetiminin Ortadoğu stratejisinin terörizmi alevlendirdiğini savundu.  Meşal, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, İsrail'in işgal ederek istikrar sağlayamayacağını belirtti ve “Seçmek zorundalar. Bu, İsrail'in anlaması gereken bir mesajdır” dedi. Silahlı direnişin yasal, Filistin halkı ile aralarında Hamas'ın da bulunduğu Filistinli örgütlerin, her türlü direniş ihtimalini kullanma hakkına sahip olduğunu belirten Meşal, Filistin yönetiminin, ihtiyaçları karşılamak için yılda 1.75 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu, Arap ülkelerinin yardım edeceğinden emin olduğunu kaydetti. Meşal, İsrail'in Filistin'deki işgaliyle ABD'nin önyargılı politikası devam ettiği sürece terörizmin ayakta kalacağını ifade etti.

ABD Başkanı George Bush'a, “Hatalarını daha da vahim hale getirme” şeklinde mesaj verdiğini kaydeden Meşal, Filistin halkının haklarına yönelik tavrını değiştirmediği sürece İsrail'in tanınmasına yönelik uluslararası baskıları reddedeceklerini söyledi. Meşal, “Kurbana, katilini veya kendisini işgal edeni tanıması için baskı yapmak mantıklı değil. Gereken, İsrail'in kökten değişiklik yapmasıdır.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48