banner15

Filistin'de Son 24 Saat

Dünyada günlük olarak yüzlerce değişim kaydedilirken, Filistin de sadece bir değişim oluyor. O değişimde İsrail’in hayatı zorlaştıran yeni uygulamaları. Filistinli, sabah silah sesleriyle uyanıyor, gece evine baskın beklentisiyle gözünü yumuyor.

Filistin'de Son 24 Saat

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

Bunca eziyetin yaşandığı filistinde son günlerde neler oluyor ?

Kudüs-Batı Şeria Geçiş Kapısı Kapatıldı

Br Filistinlinin, 20 yaşındaki bir İsrail askerini Perşembe günü boynundan bıçaklayarak ölümüne neden olmasının ardından, Cuma gününden itibaren, Kalendiye geçiş noktası kapatıldı. Binlerce Filistinlinin her gün Kudüs'e geçmek için kullandığı ve hergün yüzlerce kötü muameleye maruz kaldığı Kalendiye kontrol noktası bir sonraki emre kadar açılmayacak.


Hamas: Ateşkesi Uzatmayacağız

Şam yakınlarındaki Yarmuk mülteci kampında yaşayanlara seslenen Meşal: ''Filistin yönetimindeki kardeşlerimize siyasi bir tıkanıklık içinde olduğumuzu söylüyorum. Yeni bir ateşkese girmeyeceğimizi ve yeni bir çatışmaya hazırlandığımızı yüksek sesle söylüyorum.'' dedi.

Son dokuz ay içinde, Hamas İsrail'de feda eylemleri düzenlemekten kaçınmıştı.Ancak örgüt, Gazze'den İsrail kentlerine füze saldırıları düzenlemiş ve bunun İsrail'in ateşkesi ihlal etmesine ve gözaltına alma olaylarına karşı misilleme olarak yapıldığını belirtmişti.

Ortadoğu Dörtlüsü Kudüs'te

AB, ABD, BM ve Rusya'dan oluşan Ortadoğu dörtlüsü Kudüs'te buluşarak gündemi ve geleği tartıştı. Sözcü Alvaro de Soto, toplantıda, başta Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasındaki ulaşımla ilgili 15 kasım tarihinde sağlanan "anlaşmanın uygulanması" olmak üzere, Filistin'de 25 ocakta yapılacak genel seçimler ve bölgedeki son gelişmelerin ele alındığını kaydetti.

Tutuklamalara Devam...

Batı Şeria'da 19 Filistinli daha tutuklandı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, gece düzenlenen baskınlarda tutuklananlardan 10'unun İslami Cihad üyesi olduğu belirtildi.

Mofaz, Gazze'ye geçiş Noktalarını Kapatma Tehdidinde Bulundu

İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, Filistin'in, pazar gününe kadar Refah sınır kapısı konusundaki sözlerini yerine getirmemesi halinde, Gazze'ye geçiş noktalarını kapatma tehdidinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48