banner39

Filistin'de Tansiyon Yükseliyor

Fanatik Yahudilerin Harem-i Şerif'te topluca ibadet etme çağrısına karşı Filistinlilerin öfkesinin eyleme dönüşmesinden korkan İsrail, Harem-i Şerif çevresine binlerce polis konuşlandırırken Filistinli gruplar böyle bir eylemin savaş ilanı anlamına gelece

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin'de Tansiyon Yükseliyor

Belli başlı Filistinli grupların silahlı kanatları, ''aşırı sağcı Yahudilerin Harem-i Şerif'e tasallutlarının 'savaş ilanı' anlamına geleceği'' uyarısında bulundu. Gazze kasabasında el-Aksa Şehitleri Tugayı, Hamas, İslami Cihad, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Halk Direniş Komiteleri adlı örgütlerin askeri kanatlarının imzalarını taşıyan bildiri dağıtıldı. Bildiride, ''Siyonistleri böyle bir ahmaklık yapmamaları için uyarıyoruz. Bu savaş ilanı anlamına gelir'' ifadesi kullanıldı. İsrail, aşırı sağcı Revava grubunun pazar günü Harem-i Şerif'te topluca ibadet edilmesi çağrısında bulunması üzerine, bölge civarında güvenlik önlemlerini artırmış bulunuyor. Revava grubu, hükümetin Gazze şeridinden çekilme planına karşı çıkıyor.

Hamas'tan büyük gösteri

Bugün Gazze'de, Cuma namazından sonra, el-Aksa Camii için Hamas Örgütü tarafından büyük bir gösteri düzenledi. Camilerden çıkıp el-Nasir sokağına toplanan binlerce kişi gösteriye katıldı. Sayıları yüzlerle ifade edilen asker katılımcılar ise silahsızdı. Göstericiler yüksek sesle, "Kahrolsun İsrail" sloganı attılar; El-Aksa Camii ve Ahmet Yasin resimleri taşıdılar. Hamas'ın liderlerinden İsmail Haniye ise yaptığı konuşmada, "Yahudi radikaller el-Aksa Camii'ne Pazar günü girerlerse sakinleştirme olmayacak. Arab askerleri hiçbir şey yapmıyor ama, İzzeddin el-Kassam burada radikallere karşı olacak. Bu şekilde, radikaller yüzünden üçüncü intifada çıkacak. Kaldı ki ikinci intifada Şaron yüzünden çıkmıştı" dedi.

Kudüs'te üst düzey güvenlik alarmı

Filistin-İsrail barış görüşmeleri çerçevesinde Gazze'den çekilme planları yapan İsrail Hükümeti, Yahudi yerleşimcilerle karşı karşıya geldi. İsrail radyolarından yayınlanan habere göre, Gazze'den çıkmak istemeyen yaklaşık 10 bin Yahudi yerleşimci, Pazar günü el-Aksa'ya yürüyecek. Üst düzey güvenlik alarmı verilen Kudüs'de, el-Aksaya giden yollar ile birlikte tüm giriş çıkışlarda, İsrail polisi tarafından güvenlik noktaları oluşturulmuş durumda.Cuma namazı nedeniyle el-Aksa'ya gitmek isteyen Müslümanlar da bu güvenlik engeliyle karşılaştı. Salahaddin Caddesi'de oluşturulan güvenlik noktasını geçemeyen Müslümanlar, namazlarını cadde üzerinde kıldılar. Namaz sonrasında, güvenlik güçleri grubu dağıttı. Haber kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hamas da tüm Müslümanlar'a el-Aksa'yı koruma çağrısı yaptı. Bu nedenle İsrail Hükümeti, oluşabilecek büyük çaplı olayların önüne geçmek için, el-Aksa'yı Pazar gününe kadar ziyaretlere kapadı.

Kahire'de protesto gösterisi

İsrail Devlet Başkanı Ariel Şaron'un Yahudiler'den Mescid-i Aksa'ya yürümelerini istemesinin ardından, bugün Mısır'ın başkenti Kahire'deki El-Ezher Camii'ndeki Cuma namazından sonra Yahudiler ve İsrail protesto edildi. Cuma vaazında imamın "Mescid-i Aksa'yı Yahudiler'e bırakmayacağız" sözlerinin ardından namazı bitiren cemaat, cami çıkışında gösteri yapmak istedi. Fakat Mısır polisi, gösterinin yapılacağı mekanın önceki gün meydana gelen patlama bölgesine yakın olmasından dolayı gösteriye izin vermedi. Bunun üzerine cemaat, caminin içinde İsrail aleyhine slogan atarak ve küçük dövizler açarak protestolarını gerçekleştirdi. Gösteriyi, Hizbullah ve Müslüman Kardeşler Örgütü'nün desteklediği bildirildi. Gösterinin sonunda Cemal Vahtin ile Celal Arif, göstericilere hitaben birer konuşma yaparak, Mescid-i Aksa'ya Yahudilerin yürümesi durumunda Müslümanlar'ın buna izin vermeyeceklerini söyledi.

++++++++++++++++++++++++

HAMAS'tan Bildiri:"Mescidi Aksa Tehlikede" 
 
Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS), Fanatik Yahudilerin Pazar günü için Mescidi Aksa'ya komplo hazırlamalarıyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride Müslümanlardan bu kutsal mabede sahip çıkmaları ve işgalcilerden kaynaklanan tehlikenin önüne geçmeleri istendi.  HAMAS'ın bildirisinde şu ifadelere yer verildi: 
 
"Filistin halkı, Arap ulusu ve İslâm ümmeti!
 
İlk kıbleniz, peygamberiniz Muhammed (s.a.s.)'in isrâ ve mirac mekânı olan Mescidi Aksa tehlikededir. 
 
38 yıldan beridir Kudüs ve Mescidi Aksa birbirini izleyen tehlikelerle karşı karşıya gelmektedir. Ancak bugünkü tehlike daha şiddetlidir. Daha fazla ciddiyet arz eden gerçek bir tehdit söz konusu. Üstelik bunun devamı da var. 
 
Bugün uyduruk Siyon heykeli bayrağını kaldıran aşırı siyonist örgütler ve yerleşimciler tehdit ediyorlar. Onların arkalarında da siyonist yönetimin siyasi, askeri mekanizmasındaki ve güvenlik teşkilatındaki ileri gelen kişiler var. Bunlar Mescidi Aksa'ya baskın düzenleme, onu veya bir kısmını istila etme tehdidinde bulunuyorlar. Bu girişimleri ise onu tamamen yıkıp yerine heykeli inşa etme planının bir ön hazırlığıdır. Bu iş için değişik yollarla hazırlıklar yapıyorlar. Bu tehditlerini icra etmek için de 10 Nisan'a denk gelen önümüzdeki Pazar gününü belirlediler. O gün binlerce kişiyi toplayacaklar. 
 
Biz Filistin İslâmî Direniş Hareketi (HAMAS) olarak siyonistlerin Mescidi Aksa'ya karşı hazırladıkları saldırı planlarıyla ilgili olarak şunu vurguluyoruz ki böyle bir şeyin yapılması arkasından büyük ses getirecektir. Dolayısıyla siyonist yönetimin ve dünyanın böyle bir olayın yol açacağı gelişmelerin ve tepkilerin sorumluluğunu üstlenmesi gerekir. Bilindiği üzere 2000 yılında Şaron'un Mescidi Aksa'yı kirletmeye kalkışması halkımızın onurlu Aksa İntifadası'nı ateşlemesine sebep olmuştur. Böylesine tehlikeli bir girişime halkımızın tepkisi de muhakkak, Mescidi Aksa'nın kudsiyeti, saygınlığı ve konumu ölçüsünde olacaktır. Tepkisinin boyutu da tehlikenin büyüklüğü, yol açacağı sarsıntı, halkımıza ve ümmetimize yönelik tahriki boyutunda olacaktır."
 
HAMAS bildirisinde ayrıca siyonistlerin Mescidi Aksa'ya yönelik komplolarının ve oyunlarının bozulması için bazı taleplerde bulundu. Taleplerini de şu şekilde sıraladı: 
 
"1.Kudüs'teki halkımızı ve Kudüs'e gitme imkânı olan herkesi, yerleşimcilerin gruplarını engellemek ve aşırı siyonistlerin Mescidi Aksa'nın içine ve sahasına girmelerine mani olmak için 9 Nisan 2004'ten itibaren Mescidi Aksa'ya toplanmaya ve orada itikâfa girmeye çağırıyoruz. 
 
2.Mescidi Aksa'nın koruyucularını ve görevlilerini her zamankinden daha dikkatli olmaya, onu korumak ve savunmak için seferber olmaya, güvenliğini sağlamak amacıyla gece uyanık beklemeye çağırıyoruz. Gönüllü olarak onlara yardımcı olabilecekleri de Mescidi Aksa'nın içine ve sahasına sızmaları önlemek amacıyla seferber olmaya davet ediyoruz.
 
3.Filistin'deki halkımızı 8 Nisan Cuma günü Cuma namazından sonra ve ondan sonraki Pazar günü bütün şehirlerde, köylerde ve gerek Filistin'in içindeki gerekse dışındaki mülteci kamplarında gösteriler düzenlemeye çağırıyoruz. Bu yolla düşmana, Mescidi Aksa'ya herhangi bir saldırının yıkıcı sonuçlarının olacağı mesajımızı kesin bir şekilde vermeliyiz. 
 
4.Tüm Arap ulusunu ve İslâm ümmetini 8 Nisan 2005 Cuma günü büyük gösteriler, protesto eylemleri düzenlemeye çağırıyoruz. O günün Mescidi Aksa için Gadab Günü haline getirilmesi gerekir. Bu yolla ümmetin onu savunmaya, onun kurtarmak ve özgürlüğüne kavuşturmak için fedakârlığa hazır olduğunu kesin bir dille ortaya koymalıyız.
 
5.Tüm İslâm dünyasındaki ilim adamlarını, önderleri, siyasi hareketleri ve partileri Mescidi Aksa'yı savunma amacıyla bir siyasî, kültürel ve toplumsal hareket başlatmaya çağırıyoruz. Bunun Kudüs'ü, Mescidi Aksa'yı ve kutsal mekânları savunma amacıyla birbirini izleyecek hareketliliğin başlangıcı haline getirilmesi gerekir. 
 
6.Filistin'deki tüm direniş gruplarını, Mescidi Aksa'ya yönelik herhangi bir suç işlenmesi durumunda sorumluluğun üstlenilmesi ve görevin yerine getirilmesi için en yüksek derecede dikkat ve seferberliğe çağırıyoruz."
 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?