banner15

Filistin'de ulusal birlik çabaları sürüyor

Hamas, Abbas'ın ulusal birlik hükümeti görüşmelerini kestiğine dair açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Filistin'de ulusal birlik çabaları sürüyor

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Filistin Lideri Mahmud Abbas'ın ulusal birlik hükümeti görüşmelerini kestiğine dair açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Hamas Hükümet sözcülerinden Zuhri, Gazze'de düzenlediği basın toplantısında, ulusal birlik hükümeti görüşmelerinin Filistin Lideri Abbas tarafından kesildiğine ilişkin haberlerin doğru olmadığını, bu tür yorumların tekerleğe çomak sokmak isteyen Abbas'ın yardımcıları tarafından uydurulduğunu ileri sürdü. Zuhri, "Hamas olarak tüm Filistinlilere, ulusal birlik hükümeti kurulması konusunda fiili olarak bir sıkıntı olmadığını ifade ediyoruz. Görüşmelerin kesildiğine yönelik açıklamalar Abbas'ın yardımcılarının uydurması. Tekerleğe çomak sokmak istiyorlar" dedi. Abbas'ın yardımcıları erken saatlerde yaptıkları açıklamada, Hamas'ın İsrail Hükümeti ile imzalanmış uluslararası anlaşmaları tanımamayı sürdürmesi nedeniyle ulusal birlik hükümeti kurulması için yürütülen görüşmelerin kesildiğini açıklamışlardı.

Filistin Başbakanı İsmail Haniye'nin hükümetin resmi istifasını önümüzdeki günlerde Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a sunması bekleniyordu. Abbas, Haniye'yi Ulusal Birlik hükümetini kurmakla görevlendireceğini açıklamıştı. Abbas ve Haniye, geçtiğimiz pazartesi günü Ulusal Birlik kabinesinin siyasi programı konusunda uzlaşmıştı. Yeni hükümette Hamas'ın yedi, El Fetih'in de dört bakanla temsil edileceği belirtiliyordu. Başbakan İsmail Haniye, Hamas'ı hükümette temsil edecek 7 isim arasında bulunuyordu. Filistin'de Hamas kanadının bakanları da geçtiğimiz perşembe günü Ulusal Birlik hükümetinin oluşturulabilmesi için istifalarını Başbakan İsmail Haniye'ye sunmuştu. 

Abbas ve Livni görüşecek
 
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, önümüzdeki hafta, BM Genel Kurul çalışmaları için gidecekleri New York'ta görüşecek. Filistinli müzakereci Saib Erekat, dün akşam, Abbas ve Livni başkanlığındaki heyetlerin biraraya geleceklerini söyledi ancak gündem konusunda bilgi vermedi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev ise görüşme haberiyle igili yorum yapmaktan kaçındı.

Destek kararı

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, 15 eylülde, Filistin'de El Fetih ve Hamas'ın ortaklığıyla kurulan ulusal birlik hükümetini destekleme kararı almıştı. AB'den yapılan açıklamada, birlik hükümetinin Hamas'ın zaferinin ardından oluşan çıkmazı aşma konusunda yardımcı olacağı belirtilmişti.
 
AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana, birliğe üye ülkelerin dışişleri bakanlarını Brüksel'de yapılan toplantıda yeni Filistin hükümetiyle ilgili bilgilendirmiş, İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'alema da bu toplantının ardından, "yeni Filistin hükümetini destekleme kararı aldık. Bu Ortadoğu'daki durum için bir dönüm noktası" açıklamasında bulunmuştu.
 
Solana'nın yeni Filistin hükümetinin, önceki Filistin yönetiminin geçmişte yaptığı anlaşmalara bağlı kalacağını söylediğini belirten D'alema, "bu Filistin hükümetinin İsrail'i de bir ortak olarak tanıyacağını gösteriyor" demişti. 
 
ABD ve AB önceki Hamas hükümetini İsrail'i tanımadığı için boykot etmiş, maddi yardımı kesmişti. Ülke büyük bir krizin eşiğine gelmişti. ABD yönetiminin Filistin'deki ulusal birlik hükümetinden ilk isteği de İsrail'i tanıması olmuştu. 
 
İsrail - Filistin krizi

İsrail 28 Haziran'da İsrail Gazze Şeridi’nde geniş çaplı bir saldırı başlattı ve 8'i bakan 29'u milletvekili toplam 64 Hamaslı yetkiliyi gözaltına aldı. Aralarında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk'in de bulunduğu 28 milletvekili ile 5 bakan hala gözaltında bulunuyor. İsrail asker Gilad Şalit'in kaçırılması olayını Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, Halk Direniş Komiteleri ve İslam'ın Ordusu adlı gruplar üstlendi. İsrailli askeri kaçıranlar, İsrail'in Filistinli, Arap, Müslüman ve diğer milliyetlerin vatandaşı olan bin kadar mahkumun serbest bırakılmasını istedi. İsrail ise bunu reddetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48