Filistin'de yerleşim ürünlerine boykot hareketi büyüyor

Batı Şeria'daki yahudi yerleşimlerde üretilen mallara yönelik boykot nedeniyle şimdiye kadar 20'ye yakın yahudi tesisi kapatıldı

Filistin'de yerleşim ürünlerine boykot hareketi büyüyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistin Yönetimi’nin, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinde üretilen mallar konusunda aldığı yasak kararına destek büyüyor.

Boykot hareketine Batı Şeria'daki dükkanlara "yerleşim ürünü satılmaz" kartları yapıştırarak destek veren Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas, tüm Filistinlileri bu "yasadışı" ürünleri boykot etmeye çağırdı.

Batı Şeria’da yüzlerce gönüllü, ev ev dolaşarak bölge sakinlerine, yerleşim yerlerinde üretim yapan markaları anlattı ve buralarda üretilen ürün listesini dağıttı.

Abbas hükümeti, boykotun ilerleyen günlerde daha da etkinleştirileceğini duyurdu.
Boykot kapsamına alınan ürünler, meyve ve sebzeden bilgisayara kadar 500‘ün üzerinde çeşide ulaşıyor.

Öte yandan, İsrail’deki Araplar da bu ürünleri boykot ediyor.

İsrailli Araplar da işyerlerine yerleşim ürünlerinin listesini astı, tüketicileri bu ürünlerden kaçınmaları konusunda uyarıyor.

Boykot listesinde yer alan İsrailli firmalar arasında, İsrail’in güzellik ürünleriyle ünlü Ahava Ölü Deniz ürünleri firması da bulunuyor.

Filistin’de, geçtiğimiz ay yerleşim yerlerinden gelen ürünlerin alım satımına yasak getiren bir yasa çıkarılmıştı. Yasaya aykırı hareket edenleri, beş yıl hapis ve 14 bin dolara kadar para cezası bekliyor.

Bir süredir uygulanmakta olan ve önümüzdeki günlerde, yeni kampanya ile sertleşmesi beklenen boykot nedeniyle, şimdiye kadar Batı Şeria’daki yerleşimlerde  faaliyet gösteren 20’ye yakın üretim tesisinin kapatıldığı bildiriliyor.

İsrail- Batı Şeria arasında 60 kontrol noktası kaldırılacak

Öte yandan, İsrail ile Filistinliler arasında ABD Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell'in aracılığıyla başlayan ilk iki tur görüşmelerde fazla ilerleme sağlanmamasına rağmen, ABD yönetiminin Batı Şeria'da Filistinliler için bastırdığı iyi niyet jestlerinden bir kısmı yürürlüğe giriyor.

İsrail, 10 yıldır ilk kez İsrailli tur rehberlerine Beytüllahim'i açma kararı aldı.

Yürürlüğe gelecek günlerde girmesi beklenen yeni düzenlemeler arasında, Batı Şeria'da Filistinlilerin geçişlerindeki yol engellerinden 60'ının daha kaldırılması bulunuyor. Filistinli üst düzey iş adamlarının da tüm askeri kontrol noktalarından geçebileceği iddia ediliyor.

Kudüs'ün hemen güneyindeki Maale Adumim Yahudi yerleşiminin yanındaki Keydar yolu Filistinlilerin kullanımına açılırken, El Halil'in güneybatısındaki Eddahiriyye geçişi de Filistinlilerin gidiş gelişlerine açılacak yerler arasında sayıldı.

İsrailli tur rehberlerinden 50'sine yaklaşık 10 yıldır ilk kez Beytüllahim'e giriş izni verileceği belirtilirken, turistlere de Beytüllahim'in etrafındaki tüm geçiş noktalarını kullanma serbestisi getiriliyor. Turistler, daha önce Kudüs ile Beytüllahim arasındaki ana askeri kontrol noktasından giriş çıkış yapabiliyordu.

İsrail bu kararların geleceğinin "Batı Şeria'da genel güvenlik durumuna" bağlı olduğunu, ancak yine de İsrail ordusunun elinde olduğu ve gerekirse değiştirileceği tehdidinde bulunmayı da ihmal etmedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 12:16
banner53
YORUM EKLE

banner39