banner39

Filistin'deki katliama biri dur desin!..

İsrail ordusunun attığı toplar ve füzeler, Filistinlileri uykuda yakaladı. Çoğu çocuk 18 kişi öldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin'deki katliama biri dur desin!..

Dünya Bülteni Haber Merkezi

İsrail Ordusu, yaklaşık bir hafta süren ''Güz Bulutları Sladırısı''nın amaçlarına büyük ölçüde ulaştığı gerekçesiyle "çekildim" dediği Beyt Hanun'a, bu sabah saat 05.00 sıralarında bir anda tanklardan top ateşi ve Apaçhi helikopterlerinden fırlatılan füzelerle yeniden saldırdı.

Beyt Hanun'da katliama dönüşen saldırıda, ilk belirlemelere göre aralarında çok sayıda çocuk ve kadının da bulunduğu 18 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Ölü ve yaralıların çoğunluğunu da çocuklar ve kadınlar oluşturuyor. Herkesi uykuda bulunduğu bir sırada yakalayan İsrail saldırısında, bazı evlerin de yıkıldığı, yıkıntıların altından ölü ve yaralıların çıkarılmasına devam edildiği öğrenildi.

İlk belirlemelere göre Beyt Hanun'daki Hamad caddesi üzerinde evleri vurulan Atawna ailesinden 14 kişi hayatını kaybetti. Kemal Adwan Hastanesine 13 ölü ulaştırıldı, buradaki yaralıların sayısı ise 18 olarak verildi.

Hastanedeki doktorların yetersiz kalması nedeniyle bazı doktorlar evlerinden çağrıldı, ölü ve yaralıların bir kısmı Beyt Hanun'daki diğer hastaneye taşınırken, bazıları da bölgedeki hastanelerde yer kalmadığından, Gazze kentindeki Şifa Hastanesine gönderildi. Şifa'ya da 5 ceset gönderildiği öğrenildi.

İsrail saldırısı Gazze Şeridi'nde infiale yol açarken, camilerde Kuran okunmaya başlandı; okullarına giden öğrenciler, vatandaşlar, sokaklarda tekbir getirerek tepkilerini ortaya koydu. Bir haftada öldürülen Filistinlilerin sayısı 80'i aştı.

'İsrail haritadan silinsin'

İsrail'in Beyt Hanun'daki katliamı Filistin Hükümet Sözcüsü'nü çıldırttı. Hamas liderliğindeki Filistin hükümetinin sözcüsü, Gazze Şeridi'nde İsrail'in bombardımanı sonucu evlerinde 18 kişinin ölmesi üzerine İsrail'in "dünyadan" silinmesi gerektiğini söyledi.Hükümet sözcüsü Gazi Hamad, yaptığı açıklamada, "İsrail yer yüzünden silinmelidir. Hiç bir insani değeri tanımayan hayvan bir devlettir. Bir kanserdir. Ortadan kaldırılmalıdır. Bunun gerçekleşmesinde ise herkes görev almalıdır" dedi.

Beyt Hanun'u tsunami değil 'deliler' vurdu

 

Londra'da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında, İsrail Ordusu'nun "Güz Bulutları" oerasyonuyla yakılıp yıkılan Beyt Hanun'dan yürek yakıcı manzaralar aktarıyor.

 

İlk hikaye, İsrail askerleri tarafından evine açılan ateşle öldürülen 12 yaşındaki İbtihal'in hikayesi… Acılı baba Talal Nasır, İsrail askerlerine kapıyı açıp, evine niçin ateş açtıklarını ve kızını niçin öldürdüklerini sorunca şu cevabı alıyor:

 

"Kızını, karşı evdeki bir grup deli öldürdü."

 

Fehti Sabbah imzalı haberde, dün sabah Beyt Hanun'dan çekilen İsrail askerlerinin geriye tsunamiye uğramış görünümünde bir belde bıraktıkları yazıyor.

 

Haberi yazan muhabir, Beyt Hanun'a girdiğinde gördüğü manzarayı şöyle anlatıyor: Tahrip edilmiş yollar, bozulmuş kaldırımlar ve yıkılmış demir elektrik direkleri…Havada asılı kalan elektrik telleri ve su şebekesinin tahribi sonucu yer yer su altında kalan caddeler…

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?