banner15

Filistin'e 120 Milyon Euro Yardım

Avrupa Komisyonu, Hamas'ın seçim zaferine rağmen Filistin yönetimine 120 milyon euro tutarında yardım sağlamayı önerdi. AB, yardıma devam edeceğini duyururken, güncel dosyaların halen eski yönetimde olmasını, Hamas ekibinin henüz devreye girmediğini gere

Filistin'e 120 Milyon Euro Yardım

Avrupa Birliği, Filistin genel seçimlerini militan Hamas örgütünün kazanmış olmasına rağmen, Filistin yönetimine yardımları sürdürmekten yana. Avrupa Komisyonu, Filistin halkına 120 milyon euro tutarında yardım sağlamayı önerdi. Bu öneri Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları'na sunuluyor. Komisyonun dış ilişkiler sorumlusu Benita Ferrero-Waldner, öneriyi "oldukça yüklü bir yardım paketi" olarak ifade etti. Ferrero-Waldner, paket ile Mahmud Abbas liderliğindeki emanetçi hükümetin desteklenmesini ve Filistinlilerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasını öngördüklerini söyledi. Öngörülen paketin 40 milyon euro'luk bölümü elektrik ve yakıt faturalarına gidecek. 64 milyon euro, Birleşmiş Milletler eliyle "en muhtaç durumdaki kişilere yardım" amacıyla harcanacak. 17,5 milyon euro ise Dünya Bankası Fonu üzerinden Filistin yönetiminin maaş ödemeleri de dahil, kendi harcamaları için kullanılacak. Ferrero-Waldner, başta komşu Arap ülkeleri olmak üzere diğer ülkelere de seslenerek, geçmişte vermiş oldukları sözleri şimdi uygulama çağrısı yaptı. Komisyonun bir sözcüsü ise bu yardım paketine rağmen, İsrail'in gümrük vergilerini aktarmama kararı dolayısıyla yönetimin mali zorluk yaşayacağını belirtti. Gümrük vergileri her ay yaklaşık 60 milyon dolar düzeyinde. AB bu son kararla Filistin halkına iktidar değişimi öncesinde yardım sağlamış olacak.

Hamas'ın beklendiği bir sonraki hükümeti kurması ihtimali karşısında ise Avrupa Komisyonu "bekleyip görmekten yana". Benita Ferrero-Waldner, "Hamas öncülüğündeki bir hükümete yardım yapılacak mı?" sorularına karşı "onlara vakit tanımak zorundayız" dedi. Bu konuda süre vermekten kaçınan yetkili, durumu gelecek haftalardaki gelişmelere bakarak değerlendireceklerini söyledi. Filistin yönetimine aktarılan bağışların en büyük bölümünü sağlayan Avrupa Birliği'nin tavrı, birliğin "terör örgütü" olarak kabul ettiği Hamas'ın iktidara gelişi sonrasında belirsizliğe düşmüştü. Amerika Birleşik Devletleri, Hamas öncülüğünde bir Filistin yönetimine yardım yapılmaması için diplomatik çaba harcıyor. Brüksel'de, AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi çerçevesinde aylık olağan toplantılarını yapan dışişleri bakanları Ortadoğu ve Filistin dosyasını da ele alıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48