banner15

Filistin'e Ait 500 Bin Tapu Kaydı Mevcut

Hamas'ın Ankara ziyaretiyle başlayan tartışmada Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, "Filistin'in tapu kayıtları bile bizde." şeklindeki açıklaması gözleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne çevirdi. Genel müdürlüğün elinde Gül'ün kastetti

Filistin'e Ait 500 Bin Tapu Kaydı Mevcut

Bu tapuların tutulduğu defter adedi ise 254. Tapular, Osmanlı yönetiminde olan 8 ili kapsıyor: Yafa, Nablus, Benisaip, Nasıra, Cenin, Gazze, Kudüs, Cemain. Tapuların orijinalleri Ankara Oran’daki Tapu Kadastro Daire Başkanlığı binasında saklanıyor. 1517-1920 yılları arasında Osmanlı egemenliği altında bulunan Filistin’e ait kayıtlardan 140 bini daha önce mikroçip haline getirilmiş ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz mayıs ayında Filistin’e yaptığı ziyarette teslim edilmişti. Edinilen bilgilere göre tapu kayıtları Oran’daki binanın içinde özel bir güvenlik sistemiyle korunuyor.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün bu bina içinde sakladığı tapular Filistin’le sınırlı değil. 1460’lı yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dönemlere ait 2 bin 334 cilt tapu tahrir defteri, 22 bin 250 adet de zabıt-kayıt defteri ile hasılat kayıtları var. Genel müdürlük, geçmişte Osmanlı sınırları içinde olan ve bugün bağımsızlığını kazanmış 20’den fazla ülkeye ait tapu kayıtlarını elinde bulunduruyor. Filistin’e benzer biçimde gelen talep üzerine Bosna ve Makedonya’ya ilişkin tapu kayıtlarının örnekleri de mikroçipler haline getirilerek bu ülkelere gönderilmişti.

Kaynak: Zaman Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48