banner39

Filistin'e akademisyen başbakan

Hamas ve El Fetih'in başbakanlık için uygun bulduğu Muhammed Şubeyr görevi kabul etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin'e akademisyen başbakan

Filistin’de, iktidardaki Hamas ile Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a bağlı El Fetih’in başbakanlık için uygun bulduğu Muhammed Şubeyr’in görevi kabul ettiği açıklandı.

 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Hamas yetkilisi, Şubeyr’in teklife olumlu cevap verdiğini söyledi.

 

Hamas’ın iktidara gelmesinin ve Batı’nın yaptırımlarının ardından ekonomik darboğaza giren Filistin’de, El Fetih ve Hamas’ın ortaklığında kurulması planlanan ulusal birlik hükümeti çözüm olarak görülüyor.

Filistin Başbakanı İsmail Heniye, Batılı ülkelerin baskıları sonucu ülkesine uygulanan ambargoların kaldırılmasına yardımcı olacağı umuduyla geçen hafta başbakanlıktan ayrılmaya hazır olduğunu duyurmuştu.

 

Muhammed Şubeyr kimdir?

 

Filistin’de, iktidardaki Hamas ile Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a bağlı El Fetih’in başbakanlık için uygun bulduğu Muhammed Şubeyr, ABD’de eğitim görmüş bir akademisyen.

 

Batı Virginia Üniversitesinde mikrobiyoloji eğitimi alan 60 yaşındaki Şubeyr, 15 yıldır rektörlüğünü yaptığı Gazze Üniversitesi’nden bu yılın başında emekli oldu.

 

Şubeyr, emekli olmasına rağmen, Hamas hükümetinin kontrolü altında olduğu bilinen Gazze Üniversitesi’nde bilim dersleri vermeye devam ediyor.

Başbakan olmasıyla, Hamas hükümetine uygulanan ekonomik yaptırımların gevşetilmesine yol açması beklenen Şubeyr, ılımlı görüşleriyle tanınıyor. Şubeyr, Hamas’a yakın olduğu söylenmesine rağmen, resmen örgüte üye değil.

Filistinli yetkililer, Şubeyr’in Hamas’ın siyasi rakibi El Fetih örgütünün yanı sıra, 2004 yılında ölen Filistin Devleti Başkanı Yaser Arafat’la da arasının iyi olduğunu belirtiyor.

 

Başbakanlık görevini kabul ettiği bildirilen 6 çocuklu Şubeyr, şimdiye kadar İsrail ya da Filistin yönetimleri tarafından gözaltına alınmadı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?