banner15

Filistin'e de mi uluslararası güç?

Haberde, FKÖ Siyasi Daire Başkanı Faruk Kaddumi’nin Eş-Şarku’l-Evsat’a yaptığı açıklamada Filistinlileri birbirinden ayırmak için Birleşmiş Milletler’den ve Arap Birliği’nden uluslararası güç gönderilmesini isteyebileceklerini söylediği yazıyor.

Filistin'e de mi uluslararası güç?

16 Aralık 2006 Cumartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Filistin’e de mi uluslararası güç?

 

Filistin’deki gerginlik bugünkü Arap gazetelerinin bir çoğunda en önemli haberlerden biri. Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin manşeti: “Güvenlik anarşisi ve hainlik suçlamaları Filistin iç savaşı uyarısında bulunuyor”.

 

Haberde, Filistin Başbakanı İsmail Heniye’ye yönelik suikast girişimin ardından Hamas ve Filistin Başkanlığı’na bağlı güvenlik birimi mensupları arasında çatışma çıktığı, Hamas üyesi bir Filistinlinin öldüğü ve 32 kişinin de yaralandığı, Hamas’ın El-Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan’ı suikast girişmini planlamakla suçladığı ve El-Fetih’in ise bu suçlamayı reddettiği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, FKÖ Siyasi Daire Başkanı Faruk Kaddumi’nin Eş-Şarku’l-Evsat’a yaptığı açıklamada Filistinlileri birbirinden ayırmak için Birleşmiş Milletler’den ve Arap Birliği’nden uluslararası güç gönderilmesini isteyebileceklerini söylediği yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesi, Filistin’de yaşanan gerginlik ile ilgili haberine “Filsitin kaynıyor: Fitne harekete geçti, düşman seyrediyor” başlığını uygun görmüş.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazatesi ise El-Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan’ın suçlanmasını başlığa taşımış: “Hamas Dahlan’ı tehdit etti ve hainlikle suçladı”.

 

 

 

Et-Tabatabai: İran, Sünnileri Irak’ta tasfiye etmeye çalışıyor

 

Kuveytte yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısında, Kuveytli İslamcı milletvekili Dr. Velid Et-Tabatabai’nin gazeteye yaptığı açıklamaya yer verilmiş.

 

Haberde belirtildiğine göre Velid Et-Tabatabai, İran’ı desteklediği milisler ve Irak Hükümeti eliyle Sünnileri Irak’ta tasfiye etmeye çalışmakla suçlamış.

 

Et-Tabatabai, Irak Halkını Destekleme Konferansı’na katılmak üzere gittiği İstanbul’da yaptığı açıklamada, Irak’ta yaşananlara sessiz kalınırsa İran’ın planlarının bütün bölgeye yayılacağını söylemiş.

 

 021357.jpg

 

Hahamlar Ahmedinejad’ın Yahudilerin dostu olduğunu söyledi

 

İran’da yayınlanan El-Vifak gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Tahran’daki Holoucast Konferansı’na katılan hahamlardan bazılarıyla bir araya geldiği belirtiliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Ahmedinejad, tüm semavi dinlerin mensuplarını Siyonizm’in cinayetlerine karşı ortak bir cephe oluşturmaya davet etti.

 

Haberde ayrıca, hahamların Ahmedinejad’ın cesur tavrını övdükleri ve İran Cumhurbaşkanı’nın Yahudilerin dostu olduğunu ve onları savunduğunu söyledikleri bildiriliyor.

 

 

Arap Emirlikleri sandık başında

 

Abu Dabi ve El-Fuceyra emirliklerinde yaşayan Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları bugün sandık başına gidiyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-İttihad gazetesinin bugünkü sayısında yer alan seçimle ilgili haberde, seçimlerde BAE Meclisi’ni oluşturacak üyelerinin yarısının seçimlerle belirleneceği bildiriliyor.

 

Haberde, seçimin Dubai ve Ra’s El-Hayme emirliklerinde Pazartesi günü ve diğer emirliklerde ise Çarşamba günü yapılacağı belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, Dubai Emiri Muhammed bin Raşid El-Mektum’un Arap Emirlikleri halkına yönelik bir mesaj yayınladığı ve seçim haklarını her türlü taassuptan uzak ve Arap Emirlikleri’nin yararına olacak şekilde kullanmalarını talep ettiği yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesindeki konuyla ilgili haberde de, seçimlerde 58’i kadın 439 adayın BAE Meclisi’nin yarısını oluşturan 20 sandalye için yarışacağı bildiriliyor.

 

 

Asya Oyunları’nın efsanevi kapanışı

 

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 15. Asya Oyunları dün akşam görkemli bir törenle sona erdi. Bugünkü Katar gazetelerinde bu olaya geniş yer ayrılmış.

 

Katar Er-Râye gazetesi, Katar’ın toplam 32 madalya ile Asya Oyunları’nda Arap ülkeleri arasında birinci olduğunu yazıyor.

 

Katar El-Vatan gazetesi ise, 15 gün süren 15. Asya Oyunları’nın Katar Emirinin huzurunda yapılan göz kamaştırıcı ve görkemli bir törenle kapandığını kaydediyor.

 

Eş-Şark gazetesinde ise, kapanış törenlerinde sunulan gösterilerin ünlü Arap hikayesi “Binbir Gece Masalları”ndan esinlenerek hazırlandığı yazıyor.

 

 

El-Esed: İsrail’le diyalog ve Amerika’yla işbirliği istiyoruz

 

Umman’da yayınlanan Eş-Şebibe gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberin başlığı böyle: “El-Esed: İsrail’le diyalog ve Amerika’yla işbirliği istiyoruz”

 

Haberde, Suriye Devlet Başkanı Beşşar El-Esed’in İtalyan La Republica gazetesine verdiği demeçte Suriye’nin İsrail ile diyalok kurmak istediği ve Irak konusunda Amerika Birleşik Devletleri’yle işbirliğine hazır olduğunu söylediği yazıyor.

 

Eş-Şebibe’nin haberine göre Beşşar El-Esed şöyle demiş:

 

“Suriye ve İsrail yanyana, barış ve uyum içinde yaşayabilir.Olmert’in samimi olup olmadığımızı anlaması için Suriye’yle diyalog başlatması gerekir.”

 

Haberde ayrıca, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in Çarşamba günü Rusya ziyareti sırasında Şam’la görüşmelere başlamaya karşı çıktığı da belirtiliyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinde yer alan bir haberde de, Suriye Dışişleri Bakanı velid El-Muallim’in, Irak ordusunu hazır olmadan Amerika’nın Irak’tan çekilmesinin gayrı ahlaki bir davranış olacağını söylediği yazıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35