banner39

Filistin'e Özgürlük Konvoyu, Ankara'ya hareket etti

6 Aralık'ta Londra'dan yola çıkan konvoy Sakarya'dan Ankara'ya hareket etti.

Arşiv 17.12.2009, 14:21 17.12.2009, 14:55
Filistin'e Özgürlük Konvoyu, Ankara'ya hareket etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'deki ambargosunu geçersiz kılmak ve Filistin halkına destek vermek amacıyla Gazze'ye gitmek için Londra'dan yola çıkan Özgürlük Konvoyu (Viva Palestina) Adapazarı'ndan Ankara'ya hareket etti.

Filistin halkına destek vermek amacıyla İngiltere'den yola çıkan ve Fransa, İtalya, Yunanistan'ı geçerek Türkiye'ye giriş yapan ''Filistin'e Özgürlük Konvoyu'' İstanbul'daki programın ardından Adapazarı'na ulaştı. Dün gece kente giriş yapan özgürlük konvoyu, Atatürk Spor Salonu'nda konakladı. Gönüllülerin bulunduğu konvoy, Adapazarı Kent Meydanı'nda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Sakarya Şube Başkanı Ruhi Âdemoğlu tarafından uğurlandı.İHH Acil Yardım Arama Kurtarma Koordinatörlüğü'nden sorumlu başkan yardımcısı Yaşar Kutluay, konvoyun Gazze saldırısının başladığı tarih olan 27 Aralık'ta Refah Sınır Kapısı'nda olacağını söyledi.

İsrail'in geçen yıl Gazze'ye düzenlediği saldırıda bin 500'e yakın sivilin katledildiğini ifade eden Kutluay, Gazze'de 1,5 milyon insanın ambargo altında yaşadığını kaydetti.

Gazze'de yaşananların gerek Hristiyan, gerek Müslüman gerekse Yahudi olsun bir çok insanın yüreğini acıttığını anlatan Kutluay, "Bu gidişin bir şekilde sonlanması gerekiyor. İsrail bu şekilde devam ederse Ortadoğu'yu tamamen kana bulayacak. Bu sıkıntıyı önlemek adına birçok sivil toplum kuruluşu bir araya geldik. Bunların içinde Hristiyan, Yahudi ve Müslümanlara ait kuruluşlar var."dedi.Geçen yıl da benzer bir organizasyon yapıldığını anımsatan Kutluay, 100 araçlık yardım konvoyun Afrika yolunu izleyerek Gazze kesimine girdiğini kaydetti.

Özgürlük konvoyunun izlediği yolun haçlı seferlerinde kullanılan yol olduğunu dile getiren Kutluay, şunları söyledi: "Konvoy İngiltere'den yola çıktı. Fransa, Almanya, Belçika ve İtalya üzerinden izlenen yol daha önce bilindiği gibi haçlı seferlerinde kullanılmıştı. Bu bir bakıma tarihin tersine dönüşüdür. Haçlı seferlerinin amacı Kudüs'ün yıkılması, yağmalanması ve ele geçirilmesiydi. Şu an tarih tamamen tersine dönüş durumda. Konvoyda İngilizler, Fransızlar, Almanlar ve Amerikalılar dâhil dünyanın her kesiminden birçok kişi, kurum ve kuruluş bulunuyor. Bunlar geçmişteki haçlı seferinin tam tersine Gazze'yi ve Filistin'i özgür bırakmak, onarmak, tamir etmek ve orada insanların yeniden yaşamasına fırsat vermek için yola çıktılar."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?