banner39

Filistin'in Gözdesi 'Küçük İmam'

Filistin'in Gazze kenti, 13 yaşındaki küçük imam Emced Ebu Seydo’yu konuşuyor. Bugüne kadar 50 camide vaaz veren küçük imam, kürsüye çıktığında, camiler dolup taşıyor. Onun rüyası ise bağımsız Filistin'i görebilmek. Emced kazandığı para ile fakir ai

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistin'in Gözdesi 'Küçük İmam'

Metin Mutanoğlu / Dünya Bülteni

Filistinliler, 13 yaşındaki küçük imam Emced Ebu Seydo'yu konuşuyor. Yaşı küçük olmasına rağmen bugüne kadar en az 50 camide 140 vaaz veren Emced’in ünü giderek bütün Filistin şehirlerinde yayılıyor. Mısır’daki Ezher üniversitesinin hocalarının giydiği sarık ve cübbelerden giyen küçük imam Emced, hem vaaz veriyor hem de binlerce kişiye namaz kıldırıyor. Etkili vaazları nedeniyle insanlar onu dinlemek için camilere akın ediyor. Filistinli Emced, vaazlarında hem İslam’ın faziletlerinden bahsediyor hem de Filistin sorunu konusunda cemaatine uyarılarda bulunuyor.   
Kendisi küçük ama anlattıkları sıkı bir İslami eğitim aldığının göstergesi. Konuşmalarını ayet ve hadislerle güçlendiren Emced, cemaatın konuyu daha iyi anlayabilmesi için de sık sık sahabe hayatından tablolar anlatıyor. Anlatım tarzı nedeniyle de cemaatine sürekli duygulu anlar yaşatıyor. Son hutbesini Golan camisinde yapan Emced, “Adaletin önemi ve bölünmenin tehlikesini" Filistin’in bugün yaşadığı sorunlardan örnekler vererek aktarıyor cemaatine. Onu hayranlıkla dinleyen 57 yaşındaki müezzini Şeyh Ebu Fethi Lafi, onun tam bir alim olduğuna inandığını söylüyor.   
  
Maaşını annesine veriyor 
 
Filistinli küçük imam, dini eğitimini alırken resmi eğitimini almaktan da geri durmuyor. Gazze’nin doğusundaki Şücaiyye mahallesinde fakir ailesiyle yaşayan Emced, Filistin Vakıflar Bakanlığına bağlı olarak çalışıyor ve ayda 500 Şekil yani 110 dolar maaş alıyor. Maaşını evin masrafları karşılansın diye doğruca annesine götürüyor. Küçük imam kendisinin bir çocuk olduğunu unutmadığını söylüyor. Her gün evlerinin yakınındaki spor kompleksine giderek arkadaşlarıyla oyunlar oynuyor. Onu en çok üzen ise bazı arkadaşlarının kendisine alaylı bir şekilde "Şeyh" diye hitap etmesi ve ülkesinin işgal altında tutulması. 
 
"Ülkemi özgür görmek en büyük isteğim"
 
Emced "Siyonist İsrail, kutsal değerlere saygı göstermiyor, kan döküyor, ailelere baskı yapıyor. evleri sahiplerinin üstüne yıkıyor, kadınları dul, çocukları yetim bırakıyor, şehirlerin arasını duvarlarla ayırıyor. İslam ümmetinin bu tür belaları başından defetmek ve kutsal mekanlarına sahip çıkmak için birlik olması gerekir. Mescid-i Aksa sadece Filistinlilerin malı değil bütün Müslümanlara aittir." diye konuştu.    
 
Hedefi Mescidi Aksa'da hutbe vermek 
 
Vakıflar Bakanlığı Genel İşler Koordinatörü Nidal İsa da, 13 yaşındaki küçük imamın diğer imam hatiplerden hiçbir farkının olmadığını, kendisinin güçlü bir kişiliğe sahip olduğunu söylüyor ve “gelecekte çok büyük bir alim olacağı kesin" diye konuşuyor.  
Küçükken hep büyük bir alim olmak istediğini belirten Filistinli Emced’in rüyası da bir gün Mısırlı alim Abdülhamid el-Keşk, Şeyh Muhammed Mütevelli eş-Şa’ravi ve Suudi Arabistanlı İslam davetçisi Halid Raşid gibi olabilmek. Bir rüyası daha var. O da bir gün Mescid-i Aksa’da hutbe verebilmek. Küçük imam bunun Filistin vakıflar Bakanlığı’na başvurmuş. Ramazan ayı boyunca Aksa camiinde vaaz vermek istediğini belirten Emced, İslami eğitimini tamamlamak için Suudi Arabistan’a gitmek istiyor.   

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?