banner15

Filistinli Anne İle Oğlu Öldürüldü

Batı Şeria'da Nablus kenti yakınlarındaki Recub köyünde Filistinli bir anne ile oğlu, İsrail askerlerinin ateş açması sonucu öldü. El-Halil’de Filistinlilere ait bir ev kundaklandı.

Filistinli Anne İle Oğlu Öldürüldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistinli görgü tanıkları, 49 yaşındaki Neval el-Halebi ile 25 yaşındaki oğlu Fevzi el-Halebi’nin, İsrail askerlerince öldürüldüğünü ifade ettiler. Görgü tanıkları, el-Halebi ailesinin arabalarının çalındığı düşüncesiyle bazı şahıslara ateş açtığını, olaya müdahale eden İsrail askerlerinin el-Halebi ailesine ait evi ateşe tuttuğunu; saldırı sonucu anne ile oğlunun öldüğünü, aynı aileden dört kişinin de yaralandığını belirttiler.

Bir Filistinlinin Evi Kundaklandı

Batı Şeria’da el-Halil kentinde 150 kadar ırkçı Yahudi, Filistinlilere ait ev ve işyerlerine saldırdı. 40 kadar Yahudi yerleşimci, el-Halil kentinde bir Filistinliye ait evi işgal etme girişiminde bulundu. Evini Yahudilere kaptırmak istemeyen Filistinliye saldıran ırkçı Yahudiler, Filistinlinin evini içindekilerle birlikte ateşe verdiler. Irkçı Yahudilere müdahale eden İsrail polisi, olayların büyümesine engel oldu. Yerleşimcileri dağıtan bir İsrail askerinin hafif yaralandığı belirtildi. 

Anketler Fetih’le Hamas’ı Başa Baş Gösteriyor

Bu arada, son günlerde yapılan kamuoyu anketlerine göre, 25 Ocak’ta yapılacak olan parlamento seçimlerinde iktidardaki Fetih Hareketi’ne yüzde 35, Hamas’a yüzde 30 oranında destek çıkıyor.Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 25 Ocak'taki genel seçimlerde ''seçmenlerin isteğine saygı gösterileceğini'' söyledi. Abbas, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ''Seçmenlerin isteğine saygı göstereceğiz. Seçimlerde kim kazanırsa kazansın mecliste temsil edilecek. Demokrasi istiyoruz ve sonuçları kabul edeceğiz'' dedi. Mahmud Abbas, radikal dinci örgütlerden Hamas'ın hükümete girebilmesi için 1993'teki Oslo barış anlaşması ilkelerine uyması gerektiğini de belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48