banner15

Filistinli aydın Er-Reyyis Gazze'de vefat etti

Şair vasfıyla öne çıkan Filistinli aydın Nahid Münir Er-Reyyis dün Gazze'de hayatını kaybetti.

Filistinli aydın Er-Reyyis Gazze'de vefat etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin eski Adalet Bakanı , şair Nahid Münir Er-Reyyis Filistin davasına hizmet edecek bir miras bırakarak bugün (13 Nisan Salı) Gazze’de hayata gözlerini yumdu.

Filistinhaber'e göre, 73 yaşında vefat eden düşünür Er-Reyyis, birçok resmi ve sivil şahsiyetin katılımıyla bugün son yolculuğuna uğurlandı.

1937 yılında dünyaya gelen er-Reyyis Kahire Üniversitesinden mezun oldu. 1958 yılında Kahire’de Filistin Öğrencileri Genel Birliği’ni kuranlardan biridir. 1965 yılına kadar Gazze’de savcı yardımcılığı yaptı. Daha sonra subay olarak Filistin kurtuluş ordusuna katıldı.

Filistin mücadelesinin birçok aşamasında yer alan er-Reyyis, önemli görevlerde bulundu. Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı devrim mahkemelerinin kuruluşunda görev aldığı gibi, örgütün birçok mahkemesine de başkanlık etti. Gazze’ye döndüğünde bu kez Yüksek Mahkeme’ye müsteşar olarak atandı. Ardından 1996 yılında yapılan seçimlerde milletvekili oldu. Meclis başkan yardımcılığı, ardından Adalet Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Bugün hayata gözlerini yuman Nahid Münir Er-Reyyis edebiyat, siyaset, çocuk hikâyeleri ile şiir alanında birçok eser bıraktı. Kitaplarının yanında birkaç dizi senaryosu da bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2010, 11:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35