banner15

Filistinli Çocuk 6 İsraillinin Hayatını Kurtardı

İsrail askerlerinin öldürdüğü 12 yaşındaki Filistinli çocuk, 6 İsraillinin hayatını kurtardı. 12 yaşındaki Ahmed el-Hatib'in organlarını bağışlayan baba Cemal el-Hatib, "Oğlum ölmedi, kutardığı çocuklarda yaşıyor" dedi. Hatib, "O çocukların içine bire

Filistinli Çocuk 6 İsraillinin Hayatını Kurtardı

Ahmed El Hatib, Ramazan bayramında hediye edilen oyuncak silahla oynarken bir İsrail keskin nişancısının hedefi oldu. 12 yaşındaki Filistinlinin elindeki tabancayı gerçek sanan keskin nişancı onu karnından ve kafasından vurarak öldürdü. Cenin mülteci kampında karısı ve 5 çocuğuyla yaşayan baba Cemal El Hatib, kaldırıldığı Hayfa hastanesinde oğlunun öldüğünü bildiren doktora "Organlarını bağışlamak istiyorum" dediğinde aklındaki tek düşünce başka çocukları kurtarabilmekti.
Ahmed'in kalbini 12 yaşındaki Dürzi Semah'a verdiler. Karaciğeri ikiye bölünerek biri 6 aylık bir bebeğe diğeri 56 yaşındaki bir başka karaciğer hastasına verildi. Böbrekleri 5 yaşındaki bir oğlan çocuğunu hayata döndürdü. Akciğerlerin ise biri 4 diğeri 5 yaşındaki iki hastaya naklettiler. Filistinli Ahmet, 6 İsrailliyi hayata döndürdü.
Baba Cemal El Hatib İHA'nın sorularını yanıtlarken yanında diğer oğlu Nur vardı. Nur, "Abim cennete gitti ama kalbini Semah'a verdiler. Abim gitti ama artık bir ablam var" dedi. "Barışa ve tüm dünya çocuklarına verdim oğlumun organlarını" diyen Cemal El Hatib, İsrail ordusunu dava etmeyi düşünmüyor. Ona göre gelecekte çocuklar zaten İsrail'i yargılayacak. Organları bağışladıktan sonra kendisini arayan İsrail Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert onu ve ailesini Kudüs'e davet etmiş. Baba El Hatib daveti reddetmiş gerekçesini ise "15 yıldır Kudüs'ü görmedim. Oraya tekrar gidebilmek için ödeyeceğim bedel oğlum olmamalıydı" diyerek açıklıyor.
Cemal El Hatib organları yıllar önce böbrek yetmezliğinden kaybettiği erkek kardeşine yapamadığını başka hastalara yapabilmek için bağışlamış. Cenin'in ileri gelen dini liderleri de bu kararı onaylamışlar. Organların İsrailli çocuklara gitmesi onun için önemli değil. Cemal için çocuklar her yerde çocuk. Dini, dili ne olursa olsun. İsrail işgalinden önce Hayfa'da yaşayan El Hatib ailesinin en büyük tesellilerinden biri de Ahmed'in Hayfa hastanesinde ölmesi. Baba El Hatib, "Oğlum ait olduğu toprakta öldü" diyor.
Organların verildiği çocuklardan sadece Dürzi olan Semah'ın ailesi aramış El Hatibleri, Yahudi ailelerden arayan soran yok. Bir İsrailli milyarder telefon açıp geride kalan çocuklarının bakımı için Cemal'e para teklif etmiş. Kabul etmemiş Cemal. Bir de intifadalar boyunca ölen İsrail askerlerinin ailelerinin kurduğu "gönüllü barış kuruluşu" EREK temsilcileri gelmişler Cenin'e... Başsağlığı dilemek için.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48