banner39

Filistinli çocuklara gözaltı işkencesi kayıtlara geçti

İsrail askerlerinin gözaltına alınan Filistinli çocuklara cinsel tacizde bulunduğunu belgeleyen aktivistler BM'ye başvurdu

Arşiv 28.05.2010, 14:41 28.05.2010, 17:20
Filistinli çocuklara gözaltı işkencesi kayıtlara geçti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail askerleri tarafından, gösteriler sırasında ya da evlerinden kaçırılarak gözaltına alınan yüzlerce çocuğun hapishanede işkence gördüğü, cinsel tacize uğradığı ve tecavüzle tehdit edildiği kayıtlara geçti.

Çocuklar İçin Savunma (Defence for Children) isimli bir uluslararası insan hakları örgütü tarafından, gözaltına alınan yüzlerce çocukla yapılan görüşmelerin ardından hazırlanan rapora göre, geçtiğimiz yıl 100 Filistinli çocuk İsrail askerlerinin işkence ve tacizinden şikayetçi oldu.

Bu Filistinli çocuklardan 69'u fiziksel işkence ve dayak, 4'ü cinsel taciz, 12'si ise tecavüzle tehdit edildikleri için suç duyurusu yaptı.

Çocuklar İçin Savunma örgütü, 12 ile 17 yaşları arasındaki bu çocukların şikayetlerinin ve ifadelerinin de yer aldığı raporla birlikte Birleşmiş Milletler'e başvurarak iddiaların araştırılmasını istedi.

İnsan hakları aktivistleri Filistinli çocuklara yönelik gözaltı işkencesinin zaten bilindiğini, 12-13 yaşındaki çocukların saatlerce elleri kelepçeli, gözleri bağlı halde "acı verici pozisyonlarda" beklemek zorunda kaldığını belirtti. Çocukların gözaltına alınmaları sırasında ve hapishanede sözlü hakarete ve fiziksel şiddete maruz kaldığı belirtilirken, son araştırmada cinsel taciz ve tecavüz tehdidi uygulamalarına yönelik suçlamalardaki artışa dikkat çekildi.

Filistinli çocukların daha önceki görüşmelerde cinsel saldırılarla ilgili konuşmaktan kaçındığını belirten Çocuklar İçin Savunma örgütü yetkilileri, konunun ancak avukatlarla yapılan uzun görüşmeler sırasında dile getirilebildiğini söyledi.

Bu konuşmalar sonunda, yaşları 13 ile 16 arasında değişen dört Filistinli çocuğun cinsel tacize uğradığı, 12'sinin de İsrail askerleri tarafından tecavüzle tehdit edilerek "taş attıklarını itiraf eden" belgeler imzalamaya zorlandıkları ortaya çıktı.

Avukatlara yaşadıklarını anlatan 13 yaşında bir Filistinli çocuk, "İsrail askerinin hayalarını sıkması nedeniyle duyduğu acının ardından itirafta bulunduğunu" söyledi.

Ellerindeki ifadelerle BM'ye başvuran Çocuklar İçin Savunma örgütü, bu "insanlık dıışı ve uluslararası hukuka aykırı" uygulamalar hakkındaki iddiaların araştırılmasını istedi.
Çocuklar İçin Savunma Örgütü, eğer aileler izin verirse, çocuklar adına İsrail'de de bir dava açmaya hazırlanıyor.

İsrail'in her yıl yaşları 12 ile 18 arasında değişen 700 civarında Filistinli çocuğu gözaltına aldığı kaydediliyor. Sadece geçen ay hapse atılan ve yaşları 12 ile 15 arasında değişen Filistinli çocukların sayısı ise 335...

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?