banner15

Filistinli çocukların barış eylemi

Gazze'de gösteri yapan yaklaşık 100 Filistinli çocuk Hamas ve El Fetih'e 'ateşkes' çağrısında bulundu.

Filistinli çocukların barış eylemi

Filistinli çocuklar, haftalardır çatışan Hamas ve El Fetih'e 'ateşkes' çağrısında bulundu. Gazze'de gösteri yapan yaklaşık 100 çocuk, oyuncak silahlarını yaktı, yere yatıp ölü taklidi yaptı.

Han Yunus'ta sokaklara dökülen onlarca çocuk Hamas ve El Fetih'ten iç çatışmaya son vermelerini istedi.

Çocukların taşıdıkları pankartlardan birinde 'özgür Filistin'in güvende ve mutlu çocuklara ihtiyacı var' yazdığı dikkat çekti. Çocuklar, önce oyuncak silahlarını yaktı, ardından yere yatıp ölü taklidi yaptı.

Çocuklar ayrıca, vücutlarına kırmızı boya sürerek akan kanı simgeledi.

Abbas ile Meşal'in salı günü görüşmesi bekleniyor Şimdiye kadar en az 80 kişinin öldüğü Hamas-El Fetih çatışması hafta sonunda da devam etti.

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın salı günü Mekke'de Hamas lideri Halid Meşal ile görüşmesi bekleniyor.

Filistin'deki iç karışıklık, Batı'nın İsrail'i tanımayan iktidardaki Hamas'ı zayıflatmak için başlattığı mali ambargoyla tırmanışa geçti.
     
      Hamas lideri: "ABD ve İsrail içişlerimize karışmamalı"

Hamas lideri Halid Meşal, ABD ve İsrail'den, Filistin'in içişlerine karışmamalarını istedi. Meşal, bu durumun Filistin'deki çatışmaları daha da tırmandırdığını belirtti.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri dolayısıyla Suriye'nin başkenti Şam'da olağanüstü bir toplantı yapan Meşal, Mescid-i Aksa'yı Filistin halkının bütün gücüyle savunacağını söyledi. Hamas lideri, Mescid-i Aksa'nın kutsal olduğunu da dile getirdi.

Meşal, "Ateşle oynayan İsrail, Mescid-i Aksa'ya zarar vermesi halinde başına neler geleceğini biliyor" diye konuştu.

Filistin'deki iç sorunlara da değinen Meşal, iç çatışmaların bitmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirterek, ABD'nin anlamsız ve kışkırtıcı müdahalesinin Filistin'deki iç çekişmeleri artırdığını ifade etti.

İsrail, dün Mescid-i Aksa'nın birçok yerinde kazı çalışması yapmıştı

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35