banner15

Filistinli dahi kızlar bilim fuarına gidiyor-FOTO

Görme engelli bir teyze ve dayıya yardım için yapılan baston, üç Filistinli kız öğrenciyi ilkler arasına soktu

Filistinli dahi kızlar bilim fuarına gidiyor-FOTODünya Bülteni/Haber Merkezi

Batı Şeria'daki Asil Ebulil'in tek amacı, görme engelli teyzesi ve dayısının dik yamaçlı dağlık bölgede yürürken yaşadığı sıkıntılara çare bulabilmekti. 14 yaşındaki Filistinli öğrencinin iki arkadaşıyla birlikte icad ettiği özel baston, Batı Şeria'dan Kaliforniya'daki Intel Corp uluslararası gençlik bilim fuarına giden yolu açtı.

Üç kız öğrenci, bu prestijliği etkinliğe katılmaya hak kazanan ilk Filistinliler oldu.

Yol üzerindeki engelleri tespit eden özel baston, işgal ve ambargo altındaki Batı Şeria'da çok zor bulunabilen yedek parçaların bir araya getirilmesi ile oluştu.
Birleşmiş Milletler tarafından finanse edilen kız okulunda öğrenci olan Asil ve arkadaşlarının sınıf proje olan baston, biri önde diğeri arkada iki kızılötesi sensörden oluşuyor. Bu sensörler sadece yoldaki çıkıntıları değil, çukurları da tespit ediyor ve kullanıcısını sesle uyarıyor.

Batı Şeria'ya İsrail'in uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle parçaları bulmakta zorlanan üç kız öğrenci, tüm engellere rağmen iki adet yaptıkları "sensörlü bastonları" Ramallah'tan 45 dakika uzaklıktaki iki İsrail kontrol noktasına yürüyerek denedi.

filistinlikizogrenciler.20100429154836.jpg

Filistinli dahi kızların tasarımı alandaki delikleri ve inişleri de tespit edebildiği için, önceki modellerin sahip olmadığı bir hatayı ortadan kaldırmış oldu. Amerikan Körler Federasyonu teknoloji bölümü başkanı Mark Uslan, Filistinli öğrencilerin buluşunun çok önemli bir eksikliği giderdiğini söyledi.

ASİL'İN YOL MASRAFLARI İÇİN PARA TOPLANDI

50'den fazla ülkeden gelen yüzlerce öğrencinin yarışacağı organizasyona davet edilme başarısını gösteren üç Filistinli kızın önündeki engeller ise bitmemişti. Batı Şeria'daki elemeleri kazandıklarında ellerine geçen ödül, sadece iki öğrencinin ABD yolculuğunu karşılayacak kadardı. Projenin fikir sahibi Asil, yaptıkları kura sonunda geride kaldı ama kimsenin gönlü buna razı olmadı. Sonunda BM çalışanları kendi aralarında topladıkları parayla, Asil için de uçak bileti almayı başardı.

filistinlidahikizlar.jpg

Haberi aldığında gözyaşlarını tutamayan 14 yaşındaki Filistinli öğrenci, "bu anı asla unutmayacağım" dedi.

Projesinin göremeyen insanlara yardım etmeyi hedeflediğini ve bu nedenle önemli olduğunu söyleyen Asil ve iki arkadaşı, önümüzdeki ay yapılacak Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'nda 75 bin dolarlık büyük ödül için yarışacak.

filistinlikizlar-korasasi.jpg

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 17:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35