banner15

Filistinli kız şiddeti belgeledi

Filistin'de bir kız çocuğu İsrailli komşularının kendilerine uyguladıkları şiddeti görüntüledi, görüntüleri İnsan Hakları Örgütüne verdi.

Filistinli kız şiddeti belgeledi

İsrail'deki insan hakları örgütü B'tselem'e ait bir kamerayla Ocak ayı başından bu yana çekim yapan Fidaa, kentin merkezindeki bir Yahudi yerleşim biriminde yaşayan İsrailli kadının dakikalarca annesine “fahişe” gibi davrandığını görüntüledi. Arka plandaysa olaya müdahale etmeyen bir asker görülüyor.

Fidaa'nın babası Taysir Ebu Ayşe, kapalı çarşıdaki giysi dükkanına gitmek için her gün Şuheda Sokağı'nda duvar boyunca yürümek, çatılarında güvenliği sağlayan askerlerin bulunduğu yerleşimcilerin evlerinin önünden geçmek zorunda kaldığını, küçük oğlunun bakkala gitmek için çıktığı sırada aynı İsrailli kadın tarafından engellendiğini anlattı.

Görüntülerin kentte yaşayan Filistinlilerin hayat koşullarını bir kez daha gözler önüne serdiğini söyleyen Taysir, “Yerleşimciler gitmemiz için baskı yapıyor. Bize taş, su atıyor, aşağılıyorlar. Yasaların üzerindeler” dedi.

Video görüntülerinin ardından İsrail'de protesto rüzgarları eserken Başbakan Ehud Olmert, görüntülerden “utanç” duyduğunu ifade etti.

B'tselem ise bu yeni “skandalın” hükümeti ve orduyu El Halil'deki yerleşimcilerle ilgili yasanın uygulanmasına iteceği görüşünde.

Örgütün sözcüsü Sarit Michaeli, “Bu, yıllardır devam eden bir durum. Yasaya aykırı davranma konusu uzun zamandır tartışılıyor. Asla bir şey yapılmadı” diyerek, bir Filistinlinin bir İsrailliye saldırdığı ya da öldürdüğünde ciddi önlemlerin alındığını, ancak tam tersi olduğunda El Halil'i hayalet şehir haline getiren sokağa çıkma yasağının uygulamaya sokulduğunu belirtti.

İsrail Temel Hak ve Özgürlükler Derneği üyesi İsrailli avukat Limor Yehuda da, Filistinlilere karşı şiddetin alarm verdiğini söyledi.

El Halil tam bir hayalet şehir görünümünde. Onlarca mağazanın demir kepenkleri güvenlik gerekçesiyle, ordunun emriyle indirilmiş. Filistinlilere ait araçların trafiğe çıkması yasak, Filistinlilerin kimlik kontrolüyse her gün yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35