banner39

Filistinli lider Salah tutuklandı

Filistin'de el-Aksa gerilimi büyüyor. Sabaha kadar Aksa'da nöbet tutan Filistinli lider Raid Salah, arkadaşları ile birlikte tutuklandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistinli lider Salah tutuklandı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

İsrail'in, El Aksa Camii ile Ağlama Duvarı arasındaki tarihi bölgede kazı çalışmalarına başlamasına tepkiler büyüyor. Filistin 1948 Arapları Hareketi lideri Raid Salah, İslami Hareket lideri Dr. Süleyman Ahmed ve 5 kişi İsrail askerleri tarafından gözaltına alındı. Dün kazı çalışmalarına başlayan İsrail'e tepki göstermek için sabaha kadar Mescid-i Aksa'da nöbet tutan Raid Salah ve arkadaşlarının bugün öğlen üzeri tutuklandıkları kaydedildi. Görgü şahitleri, tutukluların tartaklandıklarını bildirdi.


Filistinli lider Raid Salah

Bu arada Filistin'deki şeriat mahkemeleri başkanı Tayssir el-Temami, İsrail hükümetinin onay verdiği kazı çalışmalarının protesto edilmesi için müslümanlara çağrıda bulundu. El Cezire televizyonuna konuşan Temami, İsrail buldozerlerinin müslümanların en kutsal mekanlarından birine doğru ilerlediğini belirterek, El Aksa Camii kompleksine girişlerin yapıldığı Dung Kapısı çevresindeki bir tepeciğin ortadan kaldırılacağını söyledi.

Hamas'ın sürgündeki siyasi şefi Halid Meşal, 3 yıl önce çıkan kum fırtınasında hasar gören yol üzerindeki çalışmaların "yeni bir İntifada başlatabileceği" uyarısında bulunmuştu. Tedbirlerini artıran İsrail polisi ise Haremü'ş Şerif'e turistlerin ve 45 yaşın altındaki Filistinlilerin girişini durdurdu. Mescid-i Aksa ve Kubbet'üs-Sahra'yı içerisinde barındıran Haremüşşerif'te 1996'da bir tünel açılışı sonrası çıkan şiddet olaylarında 80 kişi ölmüştü. Halen komada olan İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron'ın Eylül 2000'deki Haremüşşerif ziyareti ise İkinci İntifada'nın başlamasına yol açmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?