banner39

Filistinli liderler Aksa yasağını dinlemeyecek

Kudüslü liderler Mescid-i Aksa'da ibadeti sürdüreceklerini duyurdu.

Arşiv 12.12.2009, 11:07 12.03.2010, 16:18
Filistinli liderler Aksa yasağını dinlemeyecek


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in altı ay boyunca Mescid- i Aksa'ya girmelerini yasakladığı Filistinli liderler cuma namazı için geldikleri Aksa'da yasağı dinlemeyeceklerini açıkladı.

El-Fetih'in Kudüs şefi Hatem Abdulkadir ile Arap Ticaret Odası üyelerinden Mustafa Ebu Zehra Cuma namazını Mescid'i Aksa'da kıldı.
Abdulkadir, Kudüs'teki İslami Komite toplantısında "yasadışı İsrail askeri emirlerini reddetme" kararı aldıklarını, Mescid-i Aksa'da ibadet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Geçen ay Mescid-i Aksa ve Kudüs'te yaşanan olayların ardından İsrail yönetimi tarafından bazı Filistinli liderlerin camiye girişleri altı ay boyunca yasaklanmıştı.

Yasaklanan isimler arasında İslami Hareket lideri Raid Salih ile İslam Yüksek Konseyi başkanı İkrime Sabri de bulunuyordu.

Filistinli liderler yaptıkları toplantı sonrası bu yasağın reddedilmesine karar verdiler.

DOĞU KUDÜS'TE ÇATIŞMA

Öte yandan, evlerine el konulan Filistinli ailelere destek veren Filistinliler ve uluslararası aktivistler ile İsrail askerleri arasında arbede çıktı.

Şeyh Cerrah mahallesindeki yıkımları ve ev işgallerini protesto eden kalabalığa İsrail askerleri müdahale etti. Son olarak El-Kürd ailesinin evine el konulmasını ve eve yahudi yerleşimcilerin girmesini protesto eden eylemciler, Şeyh Cerrah'ta bir yürüyüş yaptı.

Yürüyüşe müdahale eden İsrail askerleri ile protestocu grup arasında çıkan arbedede çok sayıda İsrail askerinin yaralandığı, 21 İsrailli aktivistin gözaltına alındığı bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?